Aj keď sú počítače Mac relatívne drahé, klientom spoločnosti Apple to evidentne nevadí, pretože sú za ne ochotní zaplatiť skutočne vysoké sumy. Technologický gigant z Cupertina však v posledných rokoch akoby zabudol na segment menej náročných zákazníkov, pre ktorých je aj základný MacBook Air zbytočne výkonný a veľký. Podľa portálu 9to5mac by sa to mohlo čoskoro zmeniť.

Aj keď zatiaľ nie je jasné kedy, v kuloároch sa šepká, že Apple predstaví počítač, ktorý dostane 12″ displej, výkonný ARM procesor a dobrú výdrž batérie na jedno nabitie. Nemalo by ísť o zariadenie, na ktorom budete renderovať dve 8K videá súčasne no malo by splniť nároky úplne bežných spotrebiteľov a napríklad aj študentov, ktorí si na ňom budú schopní otvoriť dokumenty v Exceli či Worde alebo pozrieť film na platforme Apple TV.

Nový MacBook 12″ by mal mať tiež mimoriadne kompaktné rozmery a veľmi nízku hmotnosť. Aj keď pôjde o lacnejší produkt, stále by si mal zachovať kvalitnú a pevnú hliníkovú konštrukciu. Apple zrejme plast už pri tomto type zariadení navždy opustil (a dobre spravil).

Apple MacBook 12″ už vyrábal. Bol to prvý kontakt s USB-C, ale aj hroznou Butterfly Keyboard

MacBook 12"
Zdroj: YouTube / Mark Spurrell (úprava redakcie)

Ak vám príde označenie MacBook 12″ povedomé, vôbec to nie je náhoda. Spoločnosť Apple totiž takýto počítač pred rokmi vyrábala a po prvýkrát bol predstavený ešte v roku 2015. Pamätníci tiež vedia, že ako prvý Mac disponoval štandardom USB-C. Menšou nevýhodou potom bolo, že tento konektor slúžil ako na nabíjanie, tak aj na prenos dát.

MacBook 12″ tiež odpremiéroval takzvanú „Butterfly Keyboard“ (motýliu klávesnicu) s extrémne nízkym zdvihom, ktorá síce mala byť revolučná, no napokon sa na nej veľmi zle písalo a časom sa zasekávala.

Spoločnosť Apple ju kvôli tomu po roku 2020 začala nahrádzať klasickou klávesnicou s vyšším zdvihom, ktorá sa spolieha na oveľa spoľahlivejší nožnicový systém a ľuďom sa s ňou pracuje o poznanie lepšie. Navyše je aj tichšia.

Čo sa však týkalo rozmerov, výkonu na bežné použitie či kvality displeja, MacBook 12″ nemal vo svojom obore žiadnu konkurenciu. Bol to skrátka prémiový „netbook“ pre klientelu, ktorá dokázala oceniť operačný systém OS X, neskôr premenovaný na macOS.

MacBook 12″ predbehol svoju dobu. Teraz má skvelú šancu na návrat

MacBook 12"
Zdroj: YouTube / Mark Spurrell (úprava redakcie)

Keď v roku prišiel 2015 prišiel na trh MacBook 12″, dalo by sa povedať, že tento kompaktný počítač od Apple predbehol technológiami svoju dobu. Záujem oň, ale nebol kvôli vyššej cene ktovieako obrovský a preto výrobca v roku 2019 oficiálne ukončil jeho predaj. Teraz je však situácia iná.

Prečítajte si tiež  JBL Clip 4 kúpite v zľave za super cenu. Je to dokonalý prenosný reproduktor so super zvukom aj výdržou

Hardvérové technológie pokročili a malý MacBook sa už nemusí spoliehať na slabučké procesory od Intelu, ktoré ho robili totálne nezaujímavým pre čo i len stredne náročnú klientelu. Dnes, keď dokáže Apple „napchať“ čip M2 aj do iPadu Pro to určite zvládne aj pri 12″ laptope.

Firma sa pritom vôbec nemusí snažiť, aby bolo toto zariadenie až chorobne tenké a vyvíjať tu nové klávesnice či iné komponenty. Stačí keď vezme technológie, ktorými už disponuje a ktoré vie vyrobiť lacno, zabalí ich do cenovo dostupného produktu a predajný hit môže byť na svete.

V súčasnosti totiž portfólio dostupných počítačov zastupuje už trojročný MacBook Air s procesorom M1, ktorý Apple štandardne predáva za 1 199 €, avšak po kliknutí na tento odkaz ho môžete mať už za 944 €. Veríme, že ak sa bude MacBook 12 predávať v podobnej cene, o úspech nebude mať núdzu. A pokojne môže mať aj starší čip M1 alebo novšiu verziu M2.

Tieto ARM procesory majú taký výkon, že zariadeniu s určením na bežnú kancelársku prácu budú ešte roky bohato stačiť. Navyše sú aj veľmi efektívne, takže mu zabezpečia dlhú výdrž batérie na jedno nabitie.

Predstavenie MacBooku 12″ očakávame najskôr v roku 2024 alebo 2025. Apple však môže prekvapiť a niečo nám oznámiť už na budúcotýždňovom evente. Nechajme sa prekvapiť.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -