Jablková spoločnosť aktuálne vyvíja vlastné ARM procesory, ktoré by mohli byť automaticky dodávané v MacBookoch. Táto informácia je vlastne verejným tajomstvom a všetci čakáme na to, kedy by sme sa mohli takéhoto čipu, dočkať v predaji. Vyzerá to tak, že by to mohlo byť už do konca roka 2020.

Apple predstaví vlastné procesory pre MacBooku už tento rok.

Asi najznámejší Apple analytik, Ming-Chi Kuo vydal správu, v ktorej informuje aj o nových ARM procesoroch, ktoré by sa mali nachádzať v MacBooku. Počítače dnes fungujú na čipoch od Intelu, avšak Apple s tým evidentne nie je veľmi spokojné.

V dávnejších správach sa hovorilo o tom, že Apple kvôli tejto spoločnosti častokrát mešká a vo svojich počítačoch nemôže vždy ponúknuť to najlepšie, čo je aktuálne na trhu.

Čo je na tom pravdy je samozrejme otázne. Predsa len Intel patrí k popredným výrobcom týchto komponentov a myslime si, že je jedným z najlepších. Ak aj Applu spolupráca celkom nevyhovuje, problém bude niekde inde. Konkrétne v cene.

Samozrejme, že s príchodom ARM procesorov priamo od Apple, klesnú všetky náklady, ktoré jablková spoločnosť aktuálne má. Podľa odhadov by sa mohla cena čipu znížiť až o 40-60%, čo je obrovský rozdiel.

Apple predstavilo nový MacBook Air
MacBook Air

V tomto bode ale neočakávame, že MacBook automaticky zlacnie. Podľa všetkého na ňom iba Apple zarobí viac. No a keď sme pri cene a modeloch, ARM procesory budú dodávané pravdepodobne len pre základný MacBook Air.

Tento počítač nie je určený na náročnú prácu a neobsahuje ani aktívne chladenie, takže by mu výkonný čip v podstate mohol stačiť. Ming-Chi Kuo predpokladá, že predaj začne niekedy začiatkom roka 2021.

Nakoľko je ale situácia na trhu veľmi komplikovaná (kvôli COVID-19), je možné, že prídu skôr. Konkrétne by to mohol byť október, alebo november 2020. Apple by stihlo predvianočnú sezónu a dostupný MacBook Air, by bol perfektným darčekom pod stromček.

Apple predstaví vlastné procesory pre MacBooku už tento rok.
Apple predstaví vlastné procesory pre MacBooku už tento rok.
Prečítajte si tiež  Apple predalo v treťom štvrťroku 6,5 milióna MacBookov. Najžiadanejší je MacBook Air
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.