MacBooky patria vo všeobecnosti medzi tie najlepšie počítače na trhu. Môžu byť vďačné najmä svojmu spracovaniu a tiež fantastickému operačnému systému macOS, ktorý na nich beží absolútne bez problémovo. Tieto zariadenia bývajú aj dosť výkonné, na čo používajú čipy od Intelu. Čoskoro to ale možno bude minulosť. Apple pracuje na vlastných ARM procesoroch. Do počítačov sa dostanú v roku 2021.

MacBook príde s procesorom ARM už v roku 2021

Dnešné správy pochádzajú od renomovaného analytika Ming-Chi Kua. Ten uviedol, že jablková spoločnosť plánuje vydať prvý Mac (pravdepodobne MacBook) so svojim vlastným procesorom, už v prvej polovici roka 2021. Podľa predošlích informácii by sa malo jednať práve o čipy, ktoré sú založené na technológii ARM (Advanced RISC Machine). Cupertinsky gigant sa chce čiastočne zbaviť závislosti od Intelu.

Presnejšie špecifikácie v tomto smere momentálne nie sú známe. Predpokladá sa ale, že procesory budú vyrobené pomocou revolučnej 5 nm technológie. To im prinesie oveľa viac výkonu spolu s menšou spotrebou energie.

Prvý čip, ktorý bude Apple týmto procesom vyrábať bude Apple A14 Bionic. Ten by mal mať premiéru v iPhone 12 a iPhone 12 Pro, už v septembri tohto roka. V súčasnosti je najvýkonnejší mobilný procesor na svete (Apple A13 Bionic) produkovaný pomocou 7 nm výrobného procesu.

Apple A14 Bionic
MacBook príde s procesorom ARM už v roku 2021

Ťažko povedať, aké zariadenia sa ARM procesora od Apple vlastne dočkajú. Nepredpokladáme, že bude súčasťou MacBooku Pro. Skôr si myslíme, že sa dostane do kompaktnejšieho MacBooku Air alebo lacnej verzie stolného počítača Mac mini.

Ako to bude ale naozaj ukáže až čas, Apple ho má ešte relatívne dosť. Do komentára nám napíšte, či súhlasíte s tým, aby Apple začalo vyrábať vlastné ARM procesory alebo by ste boli radšej, keby používalo naďalej technológie od Intelu.

macbook pro 13" klávesnica
MacBook príde s procesorom ARM už v roku 2021. Čo to znamená?
Prečítajte si tiež  iPhone 11 vs. iPhone XS. Testovali sme nočný režim v uliciach Bratislavy. Čo poviete?
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.