Tranzícia portfólia počítačov Mac na čipy Apple Silicon sa pomaly chýli do záverečných fáz, nakoľko takmer každý počítač už funguje na jednom z čipov M1. Apple však pridáva ďalší procesor do rodiny M1, ktorý svojim výkonom schová do vrecka aj tie najvýkonnejšie počítače. Je ním čip M1 Ultra.

Prečítajte si tiež  Svoj MacBook Pro M1 som oblial kávou. Čo sa presne pokazilo, kto ho opravil a ako som ušetril stovky eur?

Podľa slov predstaviteľov cupertinskeho giganta ide o najvýkonnejší čip, ktorý bol kedy použitý (nielen) v počítačoch Mac. M1 Ultra využíva technológiu UltraFusion, vďaka ktorej bolo možné vzájomne prepojiť dva čipy M1 Max. Jedná sa o špeciálne rohranie pre prepojenie procesorov bez latencie na komunikačných kanáloch.

O tejto funkcii Apple mlčalo aj napriek tomu, že s ňou museli počítať už pri vývoji originálnych čipov M1. Procesor M1 Ultra je teda zjednodušene dvojica čipov M1 Max.

V číslach predstavuje M1 Ultra až 114 miliárd tranzistorov s 2,5 TB/s šírkou pásma pamäte (interprocessor bandwidth). Procesor využíva 32 jadrový Neural Engine, 20 jadier CPU a 64 jadier GPU a vo výsledku je až 8x rýchlejší ako čip M1.

V porovnaní s konvenčnými 16-jadrovými procesormi, sa môže M1 Ultra popýšiť vyšším výkonom až o neuveriteľných 90%. Nový kolega v rodine M1 však nie je iba beštiou, čo sa týka výkonu.

Apple si dalo záležať aj na šetrnosti a úspore energie, keďže čip je o 65% úspornejší ako drvivá väčšina desktopov s 10-jadrovým  procesorom. V prípade s najvýkonnejším Macom Pro, si nový čip M1 Ultra vyslúžil až o 80% vyšší výkon.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJSvetApple
Tomáš Varga
Redaktor a autor obsahu na svetapple.sk, no hlavne veľký fanúšik firmy Apple a jej ideológie. Okrem noviniek z jablkového sveta patrí medzi moje záujmy aj videoherná sféra, hudba a cestovanie.