Spoločnosť Apple dnes predstavila nový Mac mini s procesormi M2 a M2 Pro. Vďaka týmto čipom je počítač ešte výkonnejší a podľa výrobcu aj cenovo dostupnejší. Zariadenie si zachovalo prakticky rovnaký dizajn a kompaktné rozmery, no po novom je vhodnejšie aj pre náročnejšiu prácu a určite ho ocenia aj profesionáli. Dokonca aj na Slovensku by mala stáť základná verzia s procesorom M2 menej, než pôvodný Mac mini s čipom M1. To je pre Apple netypické riešenie, no firma chce zrejme osloviť nových zákazníkov.

Hľadáte kvalitný transparentný kryt pre svoj iPhone? Na Loopi.sk ho nájdete. V ponuke je za skvelú cenu a zaplatiť zaň môžete rýchlo a bezpečne cez Apple Pay. (reklama)

Výrobca sľubuje, že nový čip M2 Pro po prvýkrát prináša do „kancelárskeho“ Macu mini výkon na profesionálnej úrovni a umožňuje používateľom pracovať s náročným softvérom či pracovnými postupmi, ktoré boli predtým v tomto type počítača nepredstaviteľné.

Mac mini 2023
Zdroj: Apple

Mac mini s procesormi M2 a M2 Pro prináša vyšší výkon, ešte viac unifikovanej pamäte a pokročilé možnosti pripojenia vrátane podpory až dvoch displejov v prípade modelu M2 a až troch displejov v prípade modelu M2 Pro. Apple teda ruší staršie nelogické obmedzenie, ktoré sme na ňom kritizovali aj my.

V spojení s displejom Studio Display, Magic Keyboard, Magic Mouse a spolu s jednoduchosťou systému macOS Ventura poskytuje Mac mini fenomenálny pracovný zážitok, ktorý posunie produktivitu a kreativitu na novú úroveň.

Zákazníci si môžu nové modely Macu mini objednať už dnes, pričom v predaji budú dostupné od utorka 24. januára.

Mac mini s procesorom M2

Nový Mac mini s procesorom M2 je vybavený 8-jadrovým CPU so štyrmi výkonnými a štyrmi vysoko efektívnymi jadrami spolu s 10-jadrovým GPU. Táto konfigurácia je ideálna pre používateľov, ktorí hľadajú vysoký výkon za dostupnú cenu, len 699 €.

Každodenné úlohy sú bleskovo rýchle – od spúšťania a multitaskingu medzi aplikáciami až po prehliadanie webu. Pre používateľov vyššími nárokmi zvládne Mac mini s procesorom M2 aj náročnejšie pracovné zaťaženie. Vďaka až 24 GB pamäti RAM a 100 GB/s šírke pásma sú činnosti, ako napríklad úprava obrázkov v Adobe Photoshope, až o 50 % rýchlejšie, ako v predchádzajúcej generácii počítača. To je vcelku pôsobivé.

Mac mini 2023
Zdroj: Apple

Čip M2 tiež pridáva do Macu mini akceleráciu pre ProRes, takže úlohy, ako je editácia videa vo Final Cut Pro, sú viac ako dvakrát rýchlejšie. Tento počítač tiež dokáže súčasne prehrávať až dve samostatné videá v 8K rozlíšení a formáte ProRes 422 pri 30 fps alebo až 12 videí v rozlíšení 4K a formáte ProRes 422 pri 30 fps. Treba upozorniť, že za normálnych okolností ide o veľmi náročné úlohy.

Prečítajte si tiež  Apple už o pár dní predstaví nové MacBooky, ktoré budú mať vlastné ARM procesory!

Vďaka všetkému tomuto výkonu je Mac mini až 5× rýchlejší, ako najpredávanejší stolný počítač s operačným systémom Windows!

V porovnaní s Macom mini s procesorom Intel Core i7 ponúka Mac mini s čipom M2:

 • Až o 22 x rýchlejší výkon strojového učenia pri zväčšovaní obrazu v Pixelmator Pro
 • 9,8x rýchlejšie komplexné vykresľovanie časovej osi vo Final Cut Pro.

V porovnaní s predchádzajúcou generáciou Macu mini s čipom M1 ponúka nástupca s procesorom M2:

 • Až 2,4-násobne rýchlejší transkód ProRes vo Final Cut Pro.
 • Až o 50 % rýchlejší výkon filtrov a funkcií v programe Adobe Photoshop.
 • Až o 35 % vyšší výkon pri hraní Resident Evil Village.

Mac mini s procesorom M2 Pro

Mac mini 2023
Zdroj: Apple

Úplne nový procesor M2 Pro, ktorý je postavený na platforme Apple Sillicon, prináša do Macu mini výkon na profesionálnej úrovni. Má 12-jadrové CPU s ôsmimi vysoko výkonnými jadrami a štyrmi vysoko efektívnymi jadrami spolu s až 19-jadrovým GPU. M2 Pro má tiež 200 GB/s priepustnosť pamäte – dvojnásobok oproti M2 – a podporuje až 32 GB operačnej pamäte RAM. Ide teda o obrovský posun smerom vpred.

Spomenúť musíme aj Neural Engine novej generácie, ktorý je o 40 % rýchlejší ako v čipe M1, čím urýchľuje úlohy, ako je analýza videa a spracovanie obrazu.

Mac mini 2023
Zdroj: Apple

Samotný procesor M2 Pro je navrhnutý na výrazné zrýchlenie prehrávania a kódovania videa pri veľmi nízkej spotrebe energie, ponúka výkonný mediálny engine, ktorý zrýchľuje prácu s najpopulárnejšími video kodekmi a dokáže súčasne prehrávať až päť videí v 8K rozlíšení a formáte ProRes 422 pri 30 fps alebo až 23 videí v rozlíšení 4K a formáte ProRes 422 pri 30 fps.

Mac mini 2023
Zdroj: Apple

Apple sa chváli tým, že pokiaľ si kúpite Mac mini s procesorom M2 Pro, tešiť sa môžete až na štrnásťnásobne vyšší výkon, než pri najvýkonnejšej verzii Macu mini, ktorá sa predávala s procesorom od spoločnosti Intel.

V porovnaní s 27-palcovým iMacom s procesorom Intel Core i7 a Radeonom Pro 5500 XT4 ponúka Mac mini s čipm M2 Pro:

 • Až o 50 % rýchlejší výkon filtrov a funkcií v Adobe Photoshop.
 • Až 5,5-krát rýchlejšie spájanie panorám v programe Adobe Lightroom Classic.
 • Až 4,4-násobne rýchlejšie sledovanie objektov vo Final Cut Pro.

V porovnaní s predchádzajúcou generáciou Macu mini M1, prináša Mac mini s procesorom M2 Pro

 • Až 2,5× vyšší grafický výkon v Affinity Photo.
 • Až 4,2-násobne rýchlejšie prekódovanie formátu ProRes vo Final Cut Pro.
 • Až 2,8x vyšší výkon pri hraní Resident Evil Village.

V praxi to znamená, že spolu s procesorom  M2 Pro môžu používatelia Macu mini spúšťať vysoko výkonné pracovné postupy, ktoré boli predtým v takom kompaktnom formáte nepredstaviteľné.

Prečítajte si tiež  Aký je podieľ na trhu iOS a aký je Androidu?

Napríklad hudobníci môžu produkovať hudbu s neuveriteľne výkonnými zásuvnými modulmi a efektmi bez toho, aby vynechali čo i len jeden takt, zatiaľ čo fotografi môžu upravovať obrovské obrázky bez akýchkoľvek sekaní či spomaľovaní.

Tvorcovia videí môžu potom bezproblémovo pracovať v režime multicam s viacerými formátmi vrátane videa ProRes a hráči môžu hrať náročné tituly v konzolovej kvalite. Herný výkon je až 15-krát vyšší ako pri najrýchlejšom Macu mini s procesorom Intel no druhým dychom dodávame, že ak chcete hry, určite si nekupujte Mac. Ich kompatibilita je v porovnaní s operačným systémom Windows mizerná.

Mac mini s procesorom M2 a M2 Pro má vylepšenú konektivitu

Mac mini 2023
Zdroj: Apple

Mac mini naďalej ponúka rozsiahle možnosti pripojenia so širokou škálou portov. Model M2 má dva porty Thunderbolt 4 a podporuje až dva displeje. Model M2 Pro obsahuje štyri porty Thunderbolt 4 a podporu až troch displejov. Model M2 Pro navyše podporuje jeden displej s rozlíšením 8K, čo vidíme pri tomto počítači po prvýkrát.

Mac mini 2023
Zdroj: Apple

Oba modely majú dva porty USB-A, port HDMI, gigabitový ethernetový port s možnosťou pripojenia 10 GB a vylepšený jack konektor s podporou slúchadiel s vysokou impedanciou.

Na bezdrôtové pripojenie sú oba nové modely vybavené aj najnovšími štandardmi s Wi-Fi 6E5 pre až 2× vyššiu priepustnosť ako predtým, ako aj Bluetooth 5.3. Nič vám tu skrátka nebude chýbať.

Cena za Mac mini príjemne prekvapí 

No a na záver to najdôležitejšie. Koľko tento kompaktný počítač bude stáť? Už v úvode sme načrtli, že zariadenie sa na Slovenskom trhu bude predávať lacnejšie, než jeho predchodca.

Zatiaľ čo základnú verziu Macu mini s procesorom M1 ste mohli získať za 799 €, tú novú, s procesorom M2 kúpite od 699 €. Ušetríte teda krásnych 100 €. A pokiaľ budete potrebovať drahšie konfigurácie, cenová politika vyzerá nasledovne:

 • Mac mini (M2) / 8 GB RAM / 256 GB SSD – 699 €
 • Mac mini (M2) / 8 GB RAM / 512 GB SSD – 929 €
 • Mac mini (M2 Pro) / 16 GB RAM / 512 GB SSD – 1 549 €

Samozrejmosťou budú aj rozsiahle možnosti konfigurácie. Doplatiť si môžete za výkonnejší čip M2 Pro, 32 GB RAM či napríklad 8 TB úložiska. V takomto prípade však musíte počítač s cenou 5 229 €, čo atakuje extrémne hodnoty.

Na druhej strane, jednou z najdrahších položiek je práve interná pamäť. Pokiaľ by ste si objednali TOP verziu s 512 GB úložiskom, stála by vás iba 2 469 .

Prečítajte si tiež  Máte starý iPhone v originálnom balení? Predať ho môžete za cenu bytu

„Vďaka neuveriteľným možnostiam a širokej škále pripojení v kompaktnom prevedení sa Mac mini používa na mnohých miestach a rôznymi spôsobmi. Dnes ho s radosťou posúvame ešte ďalej s procesormi M2 a M2 Pro,“ povedal Greg Joswiak, senior viceprezident spoločnosti Apple pre celosvetový marketing. „Mac mini s M2 prináša ešte väčší výkon a nižšiu cenu. Aj vďaka tomu prináša obrovskú hodnotu. A pre používateľov, ktorí potrebujú vysoký výkon, je Mac mini s čipom M2 Pro iný ako všetky ostatné stolové počítače v tejto triede.“ Apple skrátka stvorilo unikát. 

Dajte nám vedieť do komentára, čo na túto novinku hovoríte vy. Tešíme sa na všetky vaše postrehy a názory.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -