Apple vyvíja vlastné GPU

Ako iste viete, v Cupertine skonštruovali čip, ktorý má cca 5x výkonnejšiu GPU než vstavané riešenie od Intelu. Prvé benchmark testy prirovnávajú jeho schopnosti ku GeForce GTX 1050 Ti alebo Readon RX 560. Aj keď nejde o žiadnu revolúciu, vzhľadom na možnosti to považujeme za slušné.

MacBook Air/Pro síce nie je určený na hranie hier, no s týmto hardvérom na ňom čo to spustíte a nie vždy sa budete musieť spoliehať len na minimálne požiadavky (aj keď s tými maximálnymi tiež nerátajte). Profesionálni používatelia ale zvyknú byť náročnejší a presne preto im kompetentní vyhovejú.

Podľa agentúry Blomberg už v týchto chvíľach prebieha vývoj a testovanie nových grafických kariet pre budúce špičkové notebooky a stolné počítače strednej triedy. Technologický gigant vytvára 16-jadrové a 32-jadroví GPU, ktoré nájdete napríklad v MacBooku Pro 16″, iMacu 24″/32″ a možno aj v menších 13″ verziách či Macu mini.

Procesor M1 ponúka v štandarde 7-jadrovú GPU (základný MacBook Air) a v prípade zvyšnej ponuky počítačov, 8-jadrovú GPU. Vezmite si, že už čoskoro to môže byť až 2-4x toľko a to vôbec nebude vrchol.

Správa takisto informuje o high-end počítačoch a ich špičkovej konfigurácii. Apple tu plánuje ponúkať až 64-jadrovú a 128-jadrovú GPU. Tomu sa až ťažko verí.

Pokiaľ by to bola pravda, firma by mala rýchlejšie grafické moduly, ako Nvidia či AMD, ktoré sa ich vývoju venujú celé roky. Brali by ste takýto hardvér aj vy? Dajte nám vedieť v komentároch.

Prečítajte si tiež  Hru nerozoznáš od reality. Unreal Engine 5.2 prináša neuveriteľnú grafiku
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJ9to5mac
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.