Dizajn iMacu sa za posledných 10 rokov príliš nezmenil. Jedná sa o ikonické tvary, ktoré kombinujú počítač a obrazovku. Napriek tomu Apple evidentne stále uvažuje nad tým, kam by sa s týmto zariadením mohlo posunúť ďalej. Dneska získala táto spoločnosť patent, na zaoblený iMac. Pozrite si ako vyzerá.

Apple sníva po zaoblenom iMacu.

Apple je presne tá spoločnosť, ktorá sa nebojí robiť odvážne kroky zmeny. Napriek tomu má vo svojom portfóliu produkty, ktoré už veľmi dlho vyzerajú skoro rovnako a predáva ich bez akéhokoľvek vizuálneho rozdielu.

- Reklama -

Samotný dizajn súčasného iMacu sa naposledy menil ešte v roku 2012. Netvrdíme, že vyzerá zle. Podľa nášho názoru je nadčasový. Napriek tomu je to priestor, kde by sa dalo zapracovať. No a niekde v Apple Parku na tom skutočne tvrdo robia.

Dnes získala spoločnosť veľmi zaujímavý patent, ktorý ukazuje počítač so zaoblenou konštrukciou. Jeho telo tvorí iba tabuľa ohnutého skla, v ktorej je zakomponovaný OLED panel. Z displeja sa toto sklo ťahá nižšie až vytvára priestor pre klávesnicu prípadne 2 trackpady (čo je len tak mimochodom tiež zaujímavý prvok).

zaoblený imac
Apple sníva po zaoblenom iMacu. Vieme ako môže vyzerať. – svetapple.sk

V Apple dostali naozaj šialený nápad

Pokiaľ sa pozeráte na koncepty na internete, pravdepodobne viete, že nepochádzajú zo spoločnosti Apple. Dizajnéri tu pracujú v maximálnom utajení a jediné čo sa dostáva von sú slovné úniky. V žiadnom prípade však nie vizualizácie ani nič podobné (nech vyzerajú akokoľvek presvedčivo).

V tomto prípade má ale Apple trochu smolu so svojim utajovaním. Na to aby si udržalo nejaký dizajnový nápad musí najskôr získať patent. Dnes ho dostala a bol zverejnený vďaka čomu sa naň môžu pozrieť úplne všetci (to aby niekoho nenapadlo kopírovať). Keby to neurobila, automaticky riskuje, že jej nápad niekto „vyfúkne“.

Patentová prihláška bola odoslaná ešte v máji 2019. Americký úrad pre patenty a ochranné známky ju ale zverejnil až dnes. Z toho čo máme na obrázkoch dostupné je jasné, že takéto zariadenie momentálne nemá obdoby. Šlo by o dizajnérske majstrovské dielo a originálny nápad.

Na strane druhej treba ale dodať, že sa jedna iba o patent a mali by sme sa upokojiť. Apple v súčasnej dobe vlastní obrovské množstvo iných patentov, ktoré sú fantastické ale nikdy ich nepoužije. Je to síce paradox ale je to tak. Nech teda tento počítač vyzerá akokoľvek dobre, môže mať pri vývoji smolu. Čo hovoríte na dizajn vy? Páči sa vám alebo nie?

zaoblený imac
Apple sníva po zaoblenom iMacu. Vieme ako môže vyzerať. – svetapple.sk

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.