Bežná forma škodlivého softvéru pre počítače s Windowsom bola upravená a nový kmeň s názvom „XLoader“ sa teraz môže objaviť aj v macOS. Informoval o tom portál Bleeping Computer.

Vírus odvodený od formbooku pre Windows je forma malwaru zameriavajúca sa na rôzne platformy. Funguje ako nezávislí botnet a používa sa na odcudzenie prihlasovacích údajov, vytváranie snímok obrazovky, zaznamenávanie stlačených klávesov či spúšťanie škodlivých súborov.

- Reklama -

XLoader objavili bezpečnostní výskumníci zo spoločnosti Check Point Software a informovali o ňom aj spoločnosť Apple. Server hosťujúci tento vírus môžu využívať hackeri na Dark Webe za 49 $/mesačne.

Spoločnosť Check Point sledovala XLoader po dobu šiestich mesiacov, pričom sa jej podarilo zaznamenať ho až v 69 krajinách. Dá sa teda povedať, že jeho pôsobenie je prakticky celosvetové, pričom viac ako polovica obetí pochádzala z USA.

Zvýšená hrozba pre macOS 

V roku 2019 bolo zaznamenaných o 400% viac vírusových hrozieb pre Mac ako v 2018.

Yaniv Balmas, vedúci kybernetického výskumu v spoločnosti Check Point pre média uviedol, že rastúca popularita počítačov so systémom macOS zaujala hackerov, ktorí zvýšili pozornosť na možné chyby. Postupne tak vzniká viacero kybernetických zločinov, nakoľko majitelia Macov sú považovaní za „hodnotný cieľ“.

„Aj keď medzi malwarom pre Windows a macOS môže existovať priepasť, časom sa pomaly zmenšuje. Pravda je taká, že malware v systéme macOS sa stáva čoraz väčším a nebezpečnejším.“  uviedol Balmas

Na záver už treba iba dodať, že XLoader je dostatočne nenápadný na to, aby sa dokázal skryť pred pozornosťou väčšiny používateľov. Jeho prítomnosť v zariadení však je možné odhaliť a to pomocou priečinka „LaunchAgents“, kde sa môžu nachádzať položky s podozrivými názvami súborov.

Dajte vedieť do komentára, či ste sa už niekedy stretli s vírusom na Macu alebo iOS. Ak áno, za pomoci akého nástroja ste ho vymazali?

 

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJmacrumors
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.