Včera predstavené MacBooky Pro nás veľmi milo potešili, ale aj sklamali. Naše pocity boli teda doteraz v podstate nijaké. Tak, ako Apple prinieslo nové technológie, tak aj zabilo niektoré dôležité, tie staré. Teraz sme už ale žiaľ omnoho negatívnejšie naladení, nakoľko sme sa dozvedeli čiastky, ktoré bude spoločnosť za svoje počítače pýtať. Človek až niekedy dúfa, že ide o dobrý vtip. Apple nezvýšilo iba cenu iPhonu, ale aj cenu MacBookov a zdražovanie je tak razantné, že si ich bude môcť veľké množstvo Slovákov len ťažko dovoliť!

MacBook Pro

Vieme, v akých cenových kategóriach sa doposiaľ pohybovali MacBooky Pro. Kúpili sme ich aj pod 1500€ v 13″ verzií a v lepšej konfigurácií (základ šiel aj za 1400€). Dnes predstavené MacBooky ale prinášajú obrovské a negatívne sklamanie. Nie, nejdeme hovoriť o nesvietiacom logu na zadnej strane ani o chýbajúcom MagSafe konektore. Ideme hovoriť o cene, ktorá je neskutočne vysoká.

- Reklama -

Základná cenovka MacBooku Pro 13″ je 1699€ (pričom Apple neprestal predávať ani silnejšiu konfiguráciu staršieho modelu, ktorý je stále dostupný za 1449€). Toto znie stále celkom fér. Cenovka je len o čosi vyššia, veď ide o nový počítač a v týchto sférach už 150€ nie je tak vysoká čiastka, aby zásadne zmenila rozhodnutie o kúpe produktu. Je tu ale maličký háčik. Za 1699€ totižto človek nedostane úplne tak MacBook Pro. Dostane okresaný MacBook Pro, ktorý neponúka Touch ID a ani Touch Bar. V podstate ide o náhradu za MacBook Air, ktorý už pôsobil veľmi zastaralo.

Navyše je tu za tieto peniaze len veľmi slabý 2.0GHz procesor Intel Core i5. Celkovo teda ide o slabý počítač, ktorý určite nie je hodný svojej cenovky. Ak teda MacBook Pro, na ktorom vlastne okrem iného dizajnu nie je nič nové a ani inovatívne stojí o 150€ viac ako ten starý, koľko stojí ten pravý, fantastický a inovatívny počítač? Zamrazí ťa!

MacBook - svetapple.sk

Základná cenovka neuveriteľne vysoko

Pravý MacBook Pro, ktorý obsahuje aj spomínaný Touch Bar a tiež senzor otlačkov prstov Touch ID začína na 1999€. Pozor, nehovoríme o 15″ ale len o 13″ modeli. Výkon procesora je v tomto prípade o čosi lepší. Intel Core i5 je taktovaný na 2,9GHz je to už celkom mašina. Avšak stále to nie je dosť na to, aby to nahradilo nenormálne vysokú cenovku. Tá dokonca touto hranicou nekončí. Ak budeš chcieť vrcholnú konfiguráciu (stále len 13″ modelu) z peňaženky budeš musieť vysoliť neuveriteľných 2199€! V tomto prípade ale nezaplatíš za výkon, ale len za pamäť. Úložisko nemá 256GB ale 512GB.

snimka-obrazovky-2016-10-28-o-11-48-28

Obľúbený MacBook Pro 13″ s Retina displejom sa teda stal týmto krokom vlastne nedostupným modelom. Čo však ešte väčší počítač, MacBook Pro 15″? Tu už hovoríme o naozaj špičkových zariadeniach. Pod ich „kapotou“ nájdeme výkonné procesory Intel Core i7, 16GB RAM či pokročilejšiu grafickú kartu Radeon Pro 450 respektíve Readon Pro 455 s 2GB operačnej pamäte. Hoci to vyzerá fajn, cenovka je aj v tomto prípade extrémne prehnaná a obávame sa, že cieľová skupina, ktorá mala zálusk na veľké MacBooky Pro 15″ pôjde iným smerom, nakoľko po výkonnostnej stránke nestačia (v blízkej dobe čakaj vysvetlenie vo forme rozhovoru, prečo).

Tieto „nadupané“ mašiny sa cenovo rozdeľujú nielen úložiskom, ale aj výkonom či grafikou, aj keď ide už len o malé rozdiely. Za základný 256GB MacBook Pro 15″ budeš musieť zaplatiť 2699€. To už je samo o sebe neuveriteľne veľa, keď si spomenieme na ceny minuloročných modelov. Za drahší model si ale budeš musieť priplatiť ešte omnoho viac. Za vrchol včerajšieho večera Apple pýta 3199€  a ktokoľvek, kto doteraz používal Macy na profesionálnu prácu a bol s nimi spokojný ti povie, že to jednoducho nie je cenovka hodná tohto produktu, pretože po stránke CPU a GPU sklamal na plnej čiare.

snimka-obrazovky-2016-10-28-o-11-48-38

Verdikt

Nevieme, čo si máme o tomto myslieť. Čo sa týka nás, tak tu asi s predajom nebude problém. Počítače určite budú stačiť a určite sa budú aj dobre predávať. Čo sa ale týka profesionálov, ktorých je tiež nemalé množstvo, zrejme sa budú musieť s nakúsnutým jablkom rozlúčiť. Osobne poznám niekoľko ľudí, ktorí včerajšie predstavovanie opisovali ako jednu veľkú tragédiu a to boli ľudia „z fachu“, ktorí MacBooky Pro 15″ používali dennodenne. Uvidíme aké budú predajné výsledky po určitom období. Iste, MacBook nie je počítač pre deti, cena je ale tak vysoká, že si ho už nebudú môcť dovoliť ani „dospelé deti“. Po cene iPhonov to vyzerá, že sa v Apple úplne zbláznili. Z  už dosť nedostupnej značky spravili ešte viac nedostupnú. 

Ešte by sme radi uviedli, že ceny sa u nás môžu mierne líšiť. Tie na fotkách pochádzajú z Nemeckého Apple Store. Rozdiely vo výške viac ako 100€ by však nastať nemali.

Tim Cook - svetapple.sk

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.