Spoločnosť Apple má v ponuke širokú škálu produktov, z ktorých si môžu vyberať zákazníci podľa svojich priorít a rozpočtu. Dobrou správou je, že ak hľadáte Mac, už dávno neplatí, že s obmedzeným budgetom získate len zastaralé a výkonnostne pomalé zariadenie. Mac mini môže mať procesor M1 alebo M2 a po zľave sa mimoriadne oplatí.

Začnime staršou verziou z roku 2020, ktorá je na trhu cca 2,5 roka, no napriek tomu príliš nezostarla po vizuálnej ani technickej stránke. ARM procesor M1 ponúka 8-jadier CPU, 8-jadier GPU a 8 GB operačnej pamäte RAM. Úložisko tohto počítača má k dispozícii 256 GB, čo vám bude bohato stačiť na každodennú robotu v kancelárii, alebo doma. Mac mini s procesorom M1 sa v čase uvedenia na trh predával za 799 €. Dnes ho však po kliknutí na tento odkaz kúpite od 609 € u autorizovaného predajcu Apple. Zvážiť by ste ale mali aj inovovaný model.

Apple v roku 2023 predstavilo novšiu generáciu Macu mini, ktorú vybavilo procesorom M2 a M2 Pro. My však zostaneme pri dostupnejšej alternatíve, ktorá bohato postačí 99 % stredne náročným záujemcom. Zariadenie poskytuje 8-jadrové CPU a až 10-jadrové GPU. V praxi je novší procesor o 18 % výkonnejší, pričom jeho grafika si polepšila až o 35 % a Neural Engine o 40 %. Apple zároveň znížilo cenu základného Macu mini len na 699 €, čo snáď nikto nečakal. Po kliknutí na tento odkaz ho viete získať v miernej zľave za 683 €. Nie je to síce moc, no aj 16 € sa počíta.

Oplatí sa viac ako iMac 24″

Mac mini 2023
Zdroj: Apple

Obrovským benefitom tohto nákupu je, že môžete mať mať lepší počítač, ako je iMac 24″ za výrazne nižšiu cenu. Zatiaľ čo all-in-one PC so starším procesorom M1 od Apple sa štandardne predáva za cca 1 449 €, vám stačí dobrý 32″ 4K monitor za cca 300 € a vhodná myš spolu s klávesnicou za ďalších 150 €.

Okrem väčšieho displeja dostanete aj výkonnejší procesor a hlavne vám zostanete ešte 300 € rezerva na reproduktory či iné príslušenstvo (alebo väčšiu pamäťovú verziu počítača).

Vybrať si Mac mini M1 alebo M2? 

Mac mini
Zdroj: YouTube / The Everyday Dad (úprava redakcie)

Pokiaľ rozmýšľate nad tým, či vám stačí Mac mini s procesorom M1, alebo by ste si radšej mali zaobstarať o čosi drahšiu a výkonnejšiu verziu s procesorom M2, pomôžeme vám rozlúsknuť vašu dilemu.

Ak ste nenároční používatelia, ktorí Mac potrebujú na prezeranie obsahu na internete, prácu s textovými dokumentmi, alebo občasnú úpravu fotografií v aplikácií Adobe Photoshop, z nášho pohľadu je pre vás starší model s procesorom M1, ako stvorený. Nezapotí sa ani pri renderovaní videa alebo iných činnostiach, ktoré na ňom môžete vykonávať.

Prečítajte si tiež  Apple vydáva novú developerskú beta verziu macOS Monterey 12.2

Na druhú stranu, Mac mini s procesorom M2, ktorý je o 20 – 30 % výkonnejší a o 2,5 roka modernejší kúpite len o 75 € drahšie a to už v tejto cenovej kategórii predsa nepredstavuje tak veľký cenový rozdiel. Ak vám teda nevadí priplatiť si pár desiatok eur navyše, určite vám odporúčame skôr nákup drahšieho modelu. Predsa len vám aj vydrží o čosi dlhšie.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here