Mnoho ľudí vníma spoločnosť Apple len v kontexte posledných 15 rokov, kedy predstavila svoj iPhone, iPad, Apple Watch či počítače Mac. V skutočnosti je však na trhu oveľa dlhšie a revolučné produkty prináša cez 45 rokov!

iBook G3Po návrate Steva Jobsa v druhej polovici 90-tých rokov malo Apple finančné ťažkosti, z ktorých ho dostal iMac G3, predstavený v roku 1998. Nakoľko však v danej dobe rástol dopyt po prenosných počítačoch, firma už v roku 1999 predstavila aj iBook G3 s nadväzujúcim dizajnom.

Tento veselý plastový počítač bol štandardne vybavený USB, Ethernetovou zásuvkou, modemom či optickou mechanikou. Jeho 12,1″ TFT displej dosahoval dneš už smiešne rozlíšenie 800×600 bodov, procesor PowerPC G3 mal výkon 300 MHz a operačná pamäť poskytovala 32 MB RAM.

iBook G3Čo je však dôležité vedieť, práve iBook G3 bol jedným z prvých masovo predávaných počítačov, ktoré dokázali pracovať s dodatočným hardvérom, známym ako AirPort. Ten sprostredkovával bezdrôtové Wi-Fi pripojenie pre surfovanie po webe. Pripomíname, že sa písal rok 1999 a AirPort karta sa skrývala vo vnútri zariadenia.

Záchrana a vyčistenie legendárneho iBooku G3

Na YouTube kanáli Hugh Jeffreys sa objavilo video, ktoré zachytáva 22 ročný počítač v klasickom „použitom“ stave.

Na výrobu jeho šasi sa ešte nepoužíval hliník, ale oveľa dostupnejší plast. Keďže však ide o spoločnosť Apple, tento plast mal zaujímavé, na svoju dobu moderné tvary a taktiež efekt priehľadnosti, ktorý si zachoval zo stolného iMacu G3.

Ak sa na to pozeráme dnes, iBook G3 vyzerá skôr ako detská hračka, než seriózny profesionálny počítač. Na strane druhej, v čase svojho uvedenia na trh išlo o revolúciu.

Na videu môžete vidieť nielen to, ako sa zariadenie podarilo dostať do veľmi pekného optického stavu, ale aj to, ako ľahko sa dala rozobrať klávesnica, aby ste sa dostali ku vymeniteľným komponentom. Toto už dnes pri niekoľko milimetrovom tele MacBooku Air alebo Pro nehrozí.

Mali ste v minulosti tento počítač? Dajte nám vedieť v komentároch, aké bolo jeho používanie v danej dobe. Aj iBook G3 by sme pokojne mohli označiť za tie zariadenia, ktoré dostali spoločnosť Apple z najťažšieho obdobia na konci 90-tých rokov. Ďakujeme Steve.

Prečítajte si tiež  Apple a jeho predvianočná katastrofa. V hlavnej továrni na výrobu iPhonov 14 / 14 Pro vypukli masívne nepokoje
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJsvetapple
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.