Apple M1

Apple urobilo prvý krok k tomu aby sa v budúcnosti zbavilo závislosti od procesorov Intel. Predstavilo svoje vlastné riešenie, postavené na architektúre ARM. Názov čipu je M1 a budeme ho nachádzať v budúcich počítačoch Mac. Dnes sa predstavil v MacBooku Air, MacBooku Pro 13″ a Macu mini.

V princípe ide o kombináciu viacerých menších čipov (SoC), ktoré sa doteraz vyvíjali samostatne. Nachádza sa tu tak CPU, GPU rozhranie Thunderbolt, Neural Engine, bezpečnostný čip a mnoho ďalšieho.

Procesor je vyrábaný 5nm procesom rovnako ako A14 Bionic v iPhone 12 alebo iPad Air 4. generácie. Obsahuje až 16 miliárd tranzistorov, 8 jadier CPU (4-výkonnostné, 4-energeticky efektívne) a najrýchlejšie CPU jadro na svete.

Apple sa sústredilo na čo najvyšší výkon pri zachovaní maximálnej úspornosti. MacBook Pro 13″ s 20 hodinovou výdržou batérie na jedno nabitie je dôkazom, že sa to podarilo.

V procesore Apple Sillicon M1 nájdeme aj integrovanú GPU. Má 8-jadier, dosahuje 2.6 teraflopov a 2x vyšší výkon pri spotrebe 1/3 energie. Apple udáva, že sa jedná o najvýkonnejšiu integrovanú GPU na svete. Nový 16-jadrovy Neural Engine zvládne až 11 biliónov operácií za sekundu, čo je skvelá správa pre vývoj strojového učenia.

Ako sme už uvádzali na začiatku, procesor M1 nájdeme v MacBooku Air, MacBooku Pro 13″ a Macu mini. Zaujímavosťou ostáva, že je prakticky v každom zariadení totožný. Viac sa dočítate v tomto článku. Do komentára nám napíšte, aký je váš názor na nový ARM čip z dielne cupertinského giganta. Zaujal vás alebo dôverujete skôr starému dobrému Intelu?

Prečítajte si tiež  Výroba iPhonu 12 mini sa kvôli nízkym predajom skončila skôr, ako sa očakávalo
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.