Apple M1

Apple urobilo prvý krok k tomu aby sa v budúcnosti zbavilo závislosti od procesorov Intel. Predstavilo svoje vlastné riešenie, postavené na architektúre ARM. Názov čipu je M1 a budeme ho nachádzať v budúcich počítačoch Mac. Dnes sa predstavil v MacBooku Air, MacBooku Pro 13″ a Macu mini.

V princípe ide o kombináciu viacerých menších čipov (SoC), ktoré sa doteraz vyvíjali samostatne. Nachádza sa tu tak CPU, GPU rozhranie Thunderbolt, Neural Engine, bezpečnostný čip a mnoho ďalšieho.

- Reklama -

Procesor je vyrábaný 5nm procesom rovnako ako A14 Bionic v iPhone 12 alebo iPad Air 4. generácie. Obsahuje až 16 miliárd tranzistorov, 8 jadier CPU (4-výkonnostné, 4-energeticky efektívne) a najrýchlejšie CPU jadro na svete.

Apple sa sústredilo na čo najvyšší výkon pri zachovaní maximálnej úspornosti. MacBook Pro 13″ s 20 hodinovou výdržou batérie na jedno nabitie je dôkazom, že sa to podarilo.

V procesore Apple Sillicon M1 nájdeme aj integrovanú GPU. Má 8-jadier, dosahuje 2.6 teraflopov a 2x vyšší výkon pri spotrebe 1/3 energie. Apple udáva, že sa jedná o najvýkonnejšiu integrovanú GPU na svete. Nový 16-jadrovy Neural Engine zvládne až 11 biliónov operácií za sekundu, čo je skvelá správa pre vývoj strojového učenia.

Ako sme už uvádzali na začiatku, procesor M1 nájdeme v MacBooku Air, MacBooku Pro 13″ a Macu mini. Zaujímavosťou ostáva, že je prakticky v každom zariadení totožný. Viac sa dočítate v tomto článku. Do komentára nám napíšte, aký je váš názor na nový ARM čip z dielne cupertinského giganta. Zaujal vás alebo dôverujete skôr starému dobrému Intelu?

- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

5 KOMENTÁRE

 1. Ja mam Mac Mini s 6 jadrovym Intelom a spravil som si dual boot s Windowsom. Tento Mac Mini mi vydrzi aspon 5 rokov. Budem vsak sledovat vyvoj Armu. Zaujima ma aj ako bude pracovat s VirtualBoxom a moznosti pouzivat vo Virtualke Windows, Linux a pod.
  Potrva dlho kym prejdu klasicke desktopove aplikacie z x86 na Arm, ale Apple to nastartoval dobre. Bude to dobry trend.

 2. Ten posledny odstavec obsahuje niekolko chyb, malo by to byt zhruba takto (som si vedomy, ze to treba ucesat 🙂 ):
  V procesore Apple Sillicon M1 nájdeme aj integrovanu GPU. Má 8 jadier, dosahuje 2.6 teraflopov a 2x vyšší výkon pri spotrebe 1/3 energie. Apple udava, ze sa jedná o najvýkonnejšiu integrovanú GPU na svete.
  Nový 16-jadrovy Neural Engine cip zvládne až 11 bilionov operácií za sekundu, nájdeme v ňom aj integrovaný bezpečnostný čip.

  Zdroje:
  https://www.apple.com/newsroom/2020/11/apple-unleashes-m1/
  https://en.wikipedia.org/wiki/Names_of_large_numbers

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here