Po tom, čo spoločnosť Apple predstavila procesor M1 Max a M1 Ultra v novom Macu Studio sme pomerne rýchlo získali výsledky viacerých benchmark testov, ktoré porovnávajú ich výkon.

Dnes sme sa však dočkali výsledkov výskumu, ktorý mal za cieľ zistiť, ako sa tieto dva čipy líšia a ako sa im darí pri práci s profesionálnymi aplikáciami a nástrojmi. Rozdiely sú dosť zásadné.

Prečítajte si tiež  Svoj MacBook Pro M1 som oblial kávou. Čo sa presne pokazilo, kto ho opravil a ako som ušetril stovky eur?

Portál Engadget sa pokúšal o to, aby všetky testy prebiehali čo možno najviac „realisticky“. Aby to bolo na 100 % zaistené, redakcia sa opýtala priamo čitateľov, na aké náročné úlohy využívajú svoje počítače najčastejšie.

Engadget došiel k záveru, že pokiaľ ide o úlohy viazané na maximálny výkon CPU, čip M1 Ultra je skutočne zhruba 2x rýchlejší ako čip M1 Max. Ak však došlo k testovaniu GPU, rozdiely boli menej zásadné a líšili sa zhruba na úrovni 40 – 80 % (v závislosti od konkrétneho procesu). Nie v každej kategórii je teda procesor M1 Ultra násobne rýchlejší.

Mac Studio je ako stvorený na prácu s videom 

Mac Studio
Zdroj: Mac4ever

Procesor M1 Ultra fungoval najlepšie pri vykresľovaní videa a spracovávaní AI. Pri úlohe spracovania desiatich videoklipov v rozlíšení 8K dokončil svoju úlohu už za 29 sekúnd. To bolo zhruba dvakrát rýchlejšie než počítač so 16-jadrovým proceosorm AMD 5950X a grafickou kartou Nvidia RTX 3080 Ti.

Prečítajte si tiež  Toto je 7 problémov, ktorými trpia AirPods a môžete sa s nimi stretnúť aj vy

Dá sa teda povedať, že ak pracujete s videom, Mac Studio bude tá správna voľba. Dbajte však na výber takej konfigurácie, ktorú budete vedieť reálne využiť. Na výkone môžete totiž s lacnejším čipom M1 Max výrazne ušetriť a aj tak získate optimálne schopnosti, vďaka ktorým sa vám bude pracovať veľmi pohodlne.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJSvetApple
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.