S názormi na nový 12″ MacBook sa stretávame prakticky dennodenne a poväčšine ide o názory, ktoré sa snažia novinku z jablkovej spoločnosti nejakým spôsobom ponížiť. Nejde tu ani tak o to, že by bol počítač zlý, ale niektorým ľuďom sa jednoducho nepáči príliš vysoká cena za porciu príliš malého výkonu. MacBook 12″ však so sebou prináša aj množstvo inovátorských riešení a ide o počítač s iným určením, ako jeho výkonnejší bratia!

MacBook 12″

Vzhľadom na to, že nám do redakcie pred dvoma dňami pribudol nový 12″ MacBook sme sa rozhodli napísať pár slov o tomto produkte, o ktorom si myslíme, že je lepší ako sa hovorí. Má jednoducho zlú povesť, za čo môže najmä cena. Každopádne ide o kus dobrého zariadenia a Apple to v tomto prípade myslelo naozaj vážne.

Klávesnica

Tak napríklad klávesnica, je zapustená podstatne nižšie ako pri predošlých MacBookoch len preto, aby sa dali ušetriť nejaké milimetre. Síce sa na nej píše ináč a spočiatku to môže robiť problém, no časom zistíte, že to vôbec nie je také zlé a inú klávesnicu požívať ani nebudete chcieť. Navyše sa nám zdá, že vďaka tejto jednoduchšej klávesnici sú naše prsty omnoho menej unavené, čo je zaiste jedno veľké a veľmi podstatné plus.

Force Touch Trackpad

Novinka má taktiež úplne nový trackpad, ktorý bol vyvinutý úplne nanovo a za cieľ si dáva taktiež znížiť hrúbku daného počítača. Síce ho už používa aj nový MacBook Pro 13″ s retina displejom, no vznikol najmä vďaka MacBooku s 12″ retina displejom. Táto technológia je na prvý pohľad doslova neuveriteľná a stále sa nám akosi nedarí vstrebať fakt, že po kliknutí na dotykovú plochu sa vlastne dotyková plocha vôbec nepohne, no my ten pocit máme. Apple jednoducho vytvorilo niečo, za čo by sa nemusela hanbiť žiadna iná technologická spoločnosť a je to tak naozaj dobre!

Displej

Samostatnou kapitolou je určite aj 12″ retina displej, ktorý prichádza s extrémne dobrým zobrazením a sýtymi farbami. Všetky informácie uvidíte aj za horšieho počasia (napríklad prudkého slnka) a to navyše bez toho, aby ste si museli rukami vytvárať tieň. Displej je jednoducho na najvyššej možnej úrovni a pokiaľ sa pozriete zboku, zrejme budete žasnúť nad tým, aký je neuveriteľne tenký. Aj keď si to vyžiadalo svoju daň v podobe svietiaceho loga, ktoré je po novom vyrobené z hliníka tak ako na iPhone či iPade, vyzerá počítač úžasne!

Prečítajte si tiež  Táto bezplatná apka pre nový MacBook Pro 14" a 16" vám vtipne vyzdobí notch!

Telo

Dovolíme si tvrdiť, že MacBook 12″ je v súčasnosti asi najlepšie vyzerajúci MacBook na trhu. Jemné detaily neuveriteľná tenkosť, nádherné farby a to všetko zabalené v leštenom hliníku, pozostávajúcom z troch možných farieb a v nádhernom spracovaní OS X Yosemite vám dá najavo, že ide o počítač špičkovej triedy. Navyše je tak praktický, že ho budete chcieť zobrať naozaj všade kde sa dá. Vďaka jeho skvelým rozmerom sa vám zmestí takmer kamkoľvek a to je vec, ktorú Apple chcelo dosiahnuť (aj sa mu to podarilo).

Výkon a Batéria

V tejto časti sa už  dostávame k samotnej podstate tohto zariadenia. Ide o výkon a batériu a teda o dva najdôležitejšie aspekty, na ktoré sa používateľ pozerá pri výbere zariadenia. Rovno vám povieme, že výkon nie je nič moc. Máme slabšiu verziu, so základným taktovaním na 1,1 GHz, avšak nič iné sme nečakali. MacBook 12″ v podstate zvláda všetko to, na čo je určený a o to tu ide. Na tomto počítači nikdy nebudete strihať 4K video alebo vytvárať animované filmy v Blenderi, pretože je jednoducho stavaný na internet, počúvanie muziky, prácu, vytváranie prezentácií atď. Je to jednoducho kompaktný stroj, ktorý budete mať ako svoj iPhone či iPad avšak už ide o počítač.

používať ho navyše budete môcť každý deň, keďže jeho 9-10 hodinová výdrž je naozaj obdivuhodná. Vysoká výdrž si navyše nevyžiadala daň ani na hmotnosti, keďže akumulátory sú veľmi ľahké, takže vám jeho prípadne pridanie do batožiny nebude robiť žiaden problém. Je to proste špičkový produkt!

Verdikt

Je vlastne veľmi ťažké nájsť verdikt na počítač, ktorý nás tak neuveriteľne zaujal, no zároveň pobúril celý svet. Všetci totiž chcú veľa výkonu za čo najnižšiu možnú sumu ale takto to jednoducho nefunguje. MacBook 12″ je jednoducho stvorený pre prácu a kompaktnosť a aj napriek jeho vyššej cene musíte rátať s tým, že nekupujete len nevýkonný predražený kus hliníka, ale množstvo nových technológií, ktoré sa v počítačoch ukážu až v následujúcich rokoch. Všetko od klávesnice až po displej je prispôsobené kompaktnosti a preto je napríklad ideálny pre prácu novinára ale aj vrcholového manažéra.

Pravda, má niekoľko chybičiek, ako napríklad jeden jediný konektor a podobne, všetko je to však len daň za to, že Apple vyvinulo neuveriteľné tenký a praktický stroj. Konečný verdikt je teda jasný. MacBook 12″ budete určite milovať aj keď sa vám zo začiatku nezdal. Totiž, treba si len nájsť jeho podstatu a potom pochopíte aký výnimočný produkt to Apple jednoducho predstavilo!

Prečítajte si tiež  99% používateľov je spokojných s iPhonom X!
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.