MacBook je počítač, ktorý už dnes používa veľmi veľa ľudí aj na Slovensku. Je to proste niečo, čo nevylúčiteľne patrí k ekosystému Apple a pochopí to asi len ten, kto ho mal možnosť vlastniť, prípadne skúšať nejakú tú dobu. Tá optimalizácia a komunikácia s inými zariadeniami je až nákazlivá a ľudia ho milujú. Existuje ale jeden problém, ktorý nemusí byť až takým problémom. Je ním baterka, tá niekedy rýchlo zmizne a majiteľ doslova nechápe prečo. My sme ale tento problém vyriešili.
Batéria
Apple je firma, ktorá si dobrú výdrž batérie síce nedrží práve na svojich smartfónoch, ale čo sa týka počítačov, tak tu musíme uznať, že sa chlapci snažia a vychádza im to. Udávaná výdrž 10 hodín bežného používania síce nie je úplne reálna, ale také číselko „8“, ktoré reálne je, považujeme za veľmi slušné, nehovoriac o tom, že keď človek veľmi chce, dosiahne aj hodnoty udávané Applom.
Pokojne sa ale môže stať, že tvoj MacBook vydrží aj 4 hodiny a to už je skoro o 2/3 menej ako sľubuje Apple a hlavne nejde o nič príjemné. Spôsobovať to môžu dve konkrétne veci. Jedna bude nákladná, no účinná, no a tá druhá jednoduchá a v podstate ťa v ničom neobmedzí!
Prvý prípad je asi jasný a súvisí priamo s akumulátorom, ktorý sa nachádza v tvojom Macu. Ak je už počítač starší alebo ho proste non-stop používaš a stále ho nabíjaš, rýchlo sa napočítajú takzvané nabíjacie cykly a môže sa stať, že baterka stratí pôvodnú funkčnosť. Toto znie ako veľmi logické a v podstate nám to príde aj celkom normálne.
V takomto prípade treba vymeniť celú baterku, čo ti urobia napríklad v PCexprese pripadne rovno počítač. Možno je ale chyba niekde inde, môže za tým celým byť aj na pohľad menej dôležitá vec. Z našich sledovaní ale stojí za zbytočne minutými, zhruba 30% baterky. Tak o čo ide?
Chrome a Facebook
Dve zlé veci, ktorých kombinácia je až katastrofálna, a pri tom ide o niečo, čo v podstate používaš stále, každý jeden deň! Prehliadač od Google je proste o čosi viac energeticky náročný ako prehliadač od Safari.
Nedá sa celkom presne určiť, o aký rozdiel ide čo sa percent ani času týka, nakoľko každý používa niečo iné a hlavne ho používa ináč. Jasné ale je, že rozdiel tu naozaj je a je evidentný. Záleží však aj na tom, čo presne používaš a veľmi to môže ovplyvniť aj taký nevinný Facebook.
Pokiaľ ho máš zapnutý len tak „na pozadí“ v nejakej karte, stále sa aktualizuje a už teraz ti míňa dosť baterky. Ak ho ale používaš, môžeš sám sledovať, že sa počítač zahrieva, a dokonca veľakrát začnú pracovať na plné obrátky aj samotné ventilátory.
Je to niečo, čo proste MacBook len tak ľahko nezvláda a ak je navyše táto sociálna sieť zapnutá na Chrome, je to smrteľná kombinácia a zaručiť sa ti môže aj za podstatne rýchlejšie vybíjanie. Presne preto ti odporúčame na miesto Chromu použiť Safari od Apple, ktoré pre MacOS dokonalo optimalizované a hlavne nemať vždy silou mocou otvorený Facebook.
Ten máš často krát zapnutý aj na mobile, takže o nič neprídeš, jedine ak o čas, nakoľko tu človek denne zbytočne zabije možno aj niekoľko hodín. Radšej si nainštaluj Messenger priamo do Macu, ktorý je omnoho úspornejší a hlavne menej dráždi na jeho neustále otváranie. 🙂