Nie je žiadnym tajomstvom, že spoločnosť Apple pracuje na novom superpočítači, ktorý nám odhalí už v najbližšom období. Mac Pro je v posledné zariadenie, ktoré ešte nebolo posvätené platformou Apple Sillicon. Akonáhle sa tak stane, všetkým padne sánka.

Upozorňuje na to zahraničný portál Macworld, ktorý prišiel so zaujímavou myšlienkou. Pokiaľ sa pozrieme na ARM procesory od Apple, rýchlo zistíme, že sa firma snaží zdvojnásobovať ich výkon, aby ponúkla čoraz silnejšiu verziu.

No a pokiaľ sa spoločnosť Apple bude tohto princípu držať aj naďalej, koncom roka 2022 alebo v priebehu 2023 nás čaká príchod extrémne výkonného Macu Pro, ktorý prepíše dejiny. Zariadenie môže ponúknuť taký šialený hardvér, že úplne zmení spôsob vnímania toho, čo je dnes považované za výkonné.

Nová verzia M2 Extreme

Apple M2 Extreme
Zdroj: Pocketnow

Aby sme to trochu upresnili, základom pre tento počítač bude procesor M2 alebo M3, ktorý môže byť produkovaný modernejším 4 nm, či 3 nm výrobným procesom. Vďaka tomu sa na menšiu plochu zmestí väčšie množstvo tranzistorov, čo zabezpečí vyšší výkon a lepšiu energetickú účinnosť.

Macworld si myslí, že základné prevedenie Macu Pro bude dodávané so základným čipom M2, ktorý dostane 8-jadrové CPU, 10-jadrové GPU a 24 GB RAM. K dispozícii však môžu byť ešte ďalšie štyri verzie Pro, Max, Ultra a po novom aj Extreme, ktoré budú tieto hodnoty postupne zvyšovať.

Vo výsledku sa tak môže stať, že vlajkový model dostane až 48-jadrové CPU, 160-jadrové GPU a 384 GB operačnej pamäte RAM. A pokiaľ sa vám to nezdá reálne, podobné čísla (hoci trochu nižšie) avizovali aj viacerí analytici či leakeri.

To ako môže vyzerať Mac Pro v roku 2022 podľa Macworld si môžete pozrieť tu:

  • M2: 8-jadrový procesor a 10-jadrový GPU, až 24 GB RAM
  • M2 Pro (predpoklad): až 10-jadrový procesor, až 20-jadrový GPU, až 48 GB RAM
  • M2 Max (predpoklad): až 10-jadrový procesor, 40-jadrový GPU, až 96 GB RAM
  • M2 Ultra (predpoklad): 24-jadrový procesor, 80-jadrový GPU, až 192 GB RAM
  • M2 Extreme (predpoklad): 48-jadrový CPU, 160-jadrový GPU jadrá, až 384 GB RAM

Spomenúť tiež musíme, že toto zariadenie nebude slúžiť bežným používateľom, ale hlavne profesionálom. Z toho sa bude odvádzať aj jeho cena, ktorá môže štartovať na niekoľkých tisícoch a končiť na desaťtisícoch dolároch.

Dokonca sa špekuluje, že TOP model s 384 GB RAM presiahne hranicu 100 000 $, čím by išlo o najdrahší počítač od Apple v dejinách. Zatiaľ, ale nepredbiehajme.

Prečítajte si tiež  Apple sa zvíja v problémoch. Produkcia nových čipov čelí komplikáciám

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -