Spoločnosť Apple nám pred niekoľkými hodinami predstavila úplne nový MacBook Air s procesorom M3, ktorý sa síce po vizuálnej stránke skoro vôbec nezmenil (dostal len nové farebné prevedenie Midnight), no jeho hardvér je výkonnejší, než pri predošlých generáciách. Toto zariadenie si je možné predobjednať už dnes, pričom prvé objednávky spoločnosť Apple začne rozosielať koncom týždňa v piatok – 8. marca 2024.

Keďže mnohých z vás zaujíma cena tohto počítača, rozhodli sme sa jej venovať samostatný článok. Štartovacia čiastka je totiž na rozumnej úrovni 1 299 € s DPH (podľa rakúskeho Apple Store), no ako iste viete, za vyššie konfigurácie si v tomto prípade výrazne priplatíte. Vo finále tak za „obyčajný“ MacBook Air s neobyčajnou výbavou zaplatíte pomerne extrémnu sumu. Pôjde však o špičkovú hardvérovú výbavu.

Ešte predtým, ako sa ku cene novinky dostaneme, poďte sa spolu s nami pozrieť na to, za koľko sa dnes predávajú staršie verzie tohto zariadenia. MacBook Air M1, ktorý ešte aj dnes ponúka solídny výkon (reálne je len o 60 % slabší, ako najnovšia verzia s čipom M3) štartuje po kliknutí na tento odkaz na čiastke 919 € s DPH vďaka čomu sa z neho stáva ideálna voľba pre študentov, či menej náročných spotrebiteľov. Napriek svojmu veku bude stále dostatočne svižný na všetky bežné úlohy.

V druhom prípade si stále môžete kúpiť MacBook Air M2 s modernejším dizajnom, MagSafe konektorom či o čosi výkonnejším čipom. Apple hovorí, že táto verzia je o cca 20 – 25 % rýchlejšia, než pôvodný model s procesorom M1. Čo sa však týka ceny, tá už je výrazne vyššia. MacBook Air M2 sa po všetkých zľavách predáva po kliknutí na tento odkaz za 1 199 € s DPH, z čoho je asi jasné, že tu veľa neušetríte. Novinka je v porovnaní s tým len o 100 € drahšia, no keďže bola čerstvo predstavená, môžeme očakávať, že cena predchodcu poletí v najbližších týždňoch výraznejšie smerom nadol.

MacBook Air M3 (13″): Cena jednotlivých špecifikácii

MacBook Air 15"
Zdroj: Apple

Ako sme už spomenuli vyššie, základný model s 13″ displejom a čipom M3, ktorý má 8-jadrové CPU a 8-jadrové GPU doplnené o 8 GB operačnej pamäte RAM sa na Slovensku predáva za 1 299 € s DPH. V rámci tejto verzie získate aj 256 GB SSD úložisko.

Ak by ste chceli vyšší výkon, zaobstarať si môžete aj lepšie vybavený model, ktorý má už 10-jadrové GPU, stále 8-jadrové CPU a 512 GB SSD úložiska. Operačná pamäť RAM však stále zostane na 8 GB, čo v roku 2024 nemusí vyhovovať každému. Za túto verziu by ste zaplatili 1 529 € s DPH.

Prečítajte si tiež  Tento 70" Philips televízor kúpite na Alze vo výraznej zľave. Ponuka je časovo limitovaná

Apple na záver (mimo individuálnych konfigurácií) predáva aj MacBook Air M3 s 8-jadrovým CPU, 10-jadrovým GPU, 16 GB operačnou pamäťou RAM a 512 GB SSD pamäťou. Za tento variant si výrobca pýta 1 759 € s DPH.

Najnáročnejší spotrebitelia si však stále môžu dokúpiť 24 GB RAM (+ 230 €), až 2 TB úložisko (+ 690 €), na základe čoho sa celková cena počítača dostane až 2 679 € s DPH a to je dvojnásobok v porovnaní so základnou verziou.

MacBook Air M3 (15″): Cena jednotlivých špecifikácii 

MacBook Air 13"
Zdroj: Apple

Ak by vám 13″ displej nestačil, Apple bude stále predávať aj verziu s 15″ obrazovkou. Jej základné prevedenie, ktoré má už automaticky výkonnejšiu 10-jadrovú GPU, 8-jadrové CPU, 8 GB RAM a 256 GB SSD pamäte kúpite od 1 599 € s DPH.

Stredná konfigurácia, ktorá sa od základnej líši len väčším 512 GB SSD úložiskom štartuje na čiastke 1 829 € s DPH a najdrahší model, ktorý má okrem vyššej pamäte aj 16 GB RAM sa potom predáva za 2 059 € s DPH.

Opäť, ale platí, že používateľ môže zvoliť vyššiu 24 GB RAM (+ 230 €) či 2 TB SSD pamäť (+ 690 €), vďaka čomu sa finálna čiastka za počítač vyšplhá až na 2 979 €. Na druhej strane pôjde o prevedenie, ktoré už nebude vhodné len pre bežného spotrebiteľa, ale aj náročnejšie profesionála.

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1000 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -