MacBook Pro tento rok priniesol veľkú revolúciu, a to Touch Bar, ktorý sa tvári ako nenápadná novinka, no v skutočnosti ide o fantastický krok vpred. Viac sa môžeš dočítať aj v našej širšej recenzií, kde nájdeš aj unboxing video nového počítača. Užívatelia ale hlásia, že majú s novým MacBook problémy, vraj má žalostnú výdrž batérie a v niektorých prípadoch je až katastrofálna. Čo sa deje?

Nový MacBook Pro má vraj príšernú výdrž batérie!

Doteraz sme boli zvyknutí na to, že MacBook ponúkal okrem fantastického a rýchleho operačného systému iOS, špičkového spracovania aj dokonalú výdrž batérie. Nový MacBook Pro samozrejme aj výborný Touch Bar. Apple nám zvyčajne uvádzalo okolo 10 hodín. Sám mám vyše 1 a pol roka MacBook Pro 13″ s Retina displejom a môžem povedať, že pokiaľ na ňom nerobím náročné grafické procesy, prípadne nepresedím celý deň pri Facebooku (ktorý sám o sebe berie veľké percento baterky), vydrží okolo tých 7-9 hodín pričom výdrž sa trošku zhoršila (to je ale logické).

Apple tento rok urobilo celkom odvážny krok, keď na úkor dizajnu a Touch Baru o čosi zmenšilo kapacitu batérie vo svojom počítači. Výsledok by mal byť ale rovnaký ako vždy. 10 hodín prehrávania filmov vo Full HD kvalite, či surfovania po internete s aktívnym pripojením na bezdrôtovú sieť. Dosiahnuť to mala spoločnosť vďaka modernejším technológiám a komponentom, ktoré sú energeticky úspornejšie ako tie, ktoré sme mali v starších MacBookoch. Najnovšie informácie ale hlásia, že sa niekde stala chyba. Pozrime sa teda na to!

dsc_6599

Nespokojní používatelia

Veľa ľudí z celého sveta postuje nespokojné komentáre a statusy, ktoré sa týkajú nového počítača MacBook Pro 13″ s Touch Barom. Výdrž batérie je vraj katastrofálna a sľubovaných 10 hodín počítač nevydrží ani v najlepšom sne. Väčšina negatívnych reakcií hovorí o tom, že počítač nepresiahne ani hranicu 6 hodín, len sa k nej priblíži. Reálna výdrž je vraj niekde medzi 3-6 hodinami, čo je naozaj tragické, oproti sľubovaným 10 hodínám. Možno by sme to mohli uzavrieť ako zlú šaržu, či nepodarený produkt, skúsenejší majitelia, ktorí takýto problém nemajú ale tvrdia, že to môže byť len tým, že počítače majú ako nové procesy, ktoré ich rýchlo vybíjajú. Výdrž by sa mala ustáliť.

Neoblomní majitelia ale tvrdia, že katastrofa je to už 2 týždne a musíme súhlasiť, že za takú dlhú dobu sa už počítač musí prispôsobiť. Poďme teda definovať azda najpravdepodobnejší problém, ktorý tento počítač postihuje. Nie, nie je to Touch Bar. Ten beží na vlastnom HW, ktorý prebral z hodiniek Apple Watch. Je to niečo celkom iné. Malo by ísť pravdepodobne o dedikované grafické karty (odlišné grafické karty, ktoré sa líšia okrem iného aj konštrukciou, pre tvoju lepšiu predstavu ide vlastne o počítač vo vnútri počítača) od AMD. Je dosť možné, že práve tieto grafické karty spôsobujú problémy s výdržou.

Prečítajte si tiež  Hacker dokáže vďaka Lightning káblu na diaľku ovládať váš Mac.

dsc_6617

Hlavný dôvod, prečo sme dospeli k týmto domnienkam je ten, že 99% odborných recenzií, ktoré sa týkali nového MacBooku negatívne nehodnotili výdrž batérie. Práve naopak, novinári si pochvaľovali, že ide v šľapajách starších produktov. Je teda dosť možné, že sa len nepodarila nejaká séria týchto produktov, prípadne v Mac OS Sierra nastala nejaká chyba, ktorá počítače bezdôvodne vybíja. Nemyslíme si ale, že by si Apple dovolilo predstaviť MacBook, ktorého reálna výdrž by sa pohybovala niekde na úrovni 4,5 hodiny. Pred tým, než teda začneš na spoločnosť nadávať, zamysli sa nad tým celým.

Samozrejme netvrdíme, že Apple nespravilo chybu, ale sme si na 100% istí, že pokiaľ budú problémy stále väčšie a väčšie, Apple vymení akumulátory prípadne celé zariadenia a v dohľadnej dobe sa používatelia dočkajú aj aktualizácie s riešením.

dsc_6619

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.