Nový MacBook prišiel len veľmi prednedávnom a predaj začal ale len verzie, ktorá nemá Touch Bar. Na tú s OLED pásikom sme museli čakať dodnes, no ako sa ukázalo čakať sa oplatilo a ako prvý na Slovensku sme ti vďaka Žilinskej pobočke m:zone mohli priniesť jeho unboxing. Okrem unboxingu sme si spravili aj krátku video-recenziu a dnes ti prinášame okrem 29 minútového videa, ktoré si už mohol vidieť aj na našom Facebooku fotografie a náš celkový názor na nový počítač! Poďme na to.

Unboxing

Začneme balením, ktoré uvidíš aj na videu. Krabica je v podstate rovnaká ako na všetkých ostatných MacBookoch. Biela farba, nápis MacBook a fotografia na prednej strane je už v podstate klasika. Zo spodku potom nájdeš parametre, vďaka ktorým predajca a neskôr aj ty vie presne o aký počítač v krabici ide. V balení nájdeš samozrejme MacBook Pro na fóliách. Ďalej tu máme návody a nálepky, ktoré sú súčasťou každého balenia Apple produktov.

Hlbšie sa potom nachádza nabíjací adaptér, do ktorého sa zapojí USB-C koncovka. Tá je obojstranná a je v niečom iná. Nie, nejde o to, že sa tu už nenachádza legendárny MagSafe. Ide o to, že káblik je obojstranný a nevychádza z adaptéra ale naopak sa doň zapája, čo je v tomto prípade novinka. Ak by sa nedajbože pokazil, stačí vymeniť len kábel, nie celú nabíjačku. Toto riešenie je rozumné a dávame Applu palec hore. Viac sa k baleniu asi napísať nedá, ostatne v prípade záujmu si pozri video, koré nájdeš pod článkom!

dsc_6608

Touch Bar a jeho používanie

Poďme na hlavný bod programu. Nebudeme sa tajiť, že nás tesne po prezentácií a prezradení ceny nový Touch Bar ničím neprekvapil. Naopak sme sa možno tošku hnevali, že sa Apple príliš zameriava na spotrebiteľov a nie na profesionálov. O tom, že pre nich nie je úplne ideálny sa môžeš presvedčiť aj v našich článkoch, kde sme vyspovedali Miloša Belanca a Mareka Majdáka. Tým pádom prináša podobné „hlúposti“, ktoré sú na prvý pohľad zbytočné a zabúda na dôležité veci. Teraz ale hovoríme, že nás tieto reči mrzia. Prečo? Lebo! Touch Bar je fantastický!

Technológiu sme vyskúšali v pobočke m:zone, kde aj ty nájdeš vystavené kusy. V prvom rade ťa poteší samotný pohlaď na OLED pásik. Jeho štruktúra vyzerá byť matná, no v skutočnosti ide o špeciálne sklo, ktoré je na dotyk pekne lesklé. OLED pásik má rozlíšenie Retina, presnejšie 2170 x 60. Znamená to, že pohľad je lahodný aj pre tvoje oko, nakoľko pixely nie je možné pri bežnom používaní vidieť. Čo sa samotného dotyku a odozvy týka, tak je v podstate rovnaká ako pri iPhone, iPade či Apple Watch. Je dokonalý.

Prečítajte si tiež  Retro počítač od Apple? Tak toto chceme!

Samotná funkcionalita pomáha pri bežnom používaní či už webu, fotografií či ktorejkoľvek aplikácie prípadne programov od vývojárov tretích strán. Veľmi jednoducho sa ovláda, všetko je samozrejme veľmi intuitívne a pokiaľ OLED pásik máš, veľmi rýchlo si naň zvykneš. V podstate je to presne tá vec, ktorú budeš pravdepodobne používať takým spôsobom, že o tom ani nebudeš vedieť. To, že ti Touch Bar naozaj chýba zistíš až vtedy, keď ho nebudeš na inom počítači mať. Je to podobné ako Touch ID. Človek si rýchlo zvykne, no po čase, keď chytí do ruky telefón bez Touch ID, tak drží prst na tlačítku „domov“ a čaká na niečo, čoho sa nikdy nedočká.

dsc_6611

Z technológie sme teda nadšený a pokiaľ zvažuješ kúpu nového MacBooku a máš naň prichystané peniaze, na verziou bez Touch Baru ani neuvažuj. Okrem toho, že je menej výkonná a ponúka o 128GB úložiska menej príde aj bez najväčšej novinky, bez tejto návykovej technológie.

Navyše okrem Touch Baru tu prichádza Touch ID. Je to vlastne súčasť drahšieho MacBooku Pro a funguje rovnako ako na iPhone. Síce nie ako na iPhone 7 ale aspoň tak ako na iPhone 6S a starších. Je to klasické fyzické tlačidlo, čo nás možno trošku prekvapilo. Na druhú stranu nám to ale absolútne neprekáža. Funguje skvelé, snímač je pohotový a funkčný. Ak si teda na Touch ID zvyknutý, nový Mac ti bude sympatický.

dsc_6612

Ostatné veci

Aby sme len nebásnili o novom MacBooku a jeho Touch Baru treba povedať aj iné veci. V prvom rade, počítač už žiaľ nemá svietiace Apple logo na zadnej strane. To je trošku škoda, nakoľko to bolo rozoznávacie znamenie všetkých Macov. To ale nevadí, to je vývoj a zmena, s ktorou by zrejme raz Apple aj tak prišlo. Hliníkové lesklé logo, ktoré už poznáme z iPhonov navyše nevyzerá zle a pôsobí veľmi luxusným dojmom. Samotný dizajn je tiež podarený. Ladený je do dizajnu predošlej generácie, no zrezané linky a jednotlivé detaily je cítiť ozaj všade.

Ďalej tu máme nové farby, MacBook si teda budeš môcť kúpiť presne vo farbe, ktorá je tvojmu srdcu blízka. Apple ponúka samozrejme aj veľmi výkonný hardvér a nové MacBooky, ktoré možno nie sú úplne ideálne pre profesionálov budú bežným spotrebiteľom určite fantasticky vyhovovať! Po bokoh počítača potom nádjeme fantastické reproduktory, ktoré sú pri tejto veľkosti (13″) novinkou. Zatiaľ sme ich poznali len pri 15″ verzii. Počítaču síce chýba MagSafe ale človek si na to veľmi rýchlo zvykne. Nájdeme tu 4 USB-C konektory (len tak mimochodom verzia MacBooku bez Touch Baru má len 2 USB-C konektory, ak teda budeš nabíjať, ostane ti len jeden.

Prečítajte si tiež  Pozrite sa na to, ako sa od roku 2001 zmenil operačný systém macOS!

Z počítača sme teda nadšení a pokiaľ si ho zakúpiš v ktorejkoľvek pobočke m:zone, budeš aj ty. V cene dostaneš aj darček, slúchadlá Beats v hodnote 99€.

dsc_6604

Video:

dsc_6599 dsc_6610 dsc_6623 dsc_6596 dsc_6601 dsc_6615

dsc_6623 dsc_6620 dsc_6619 dsc_6617

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.