Do redakcie nám pravidelne chodia od čitateľov najrôznejšie dotazy. Ak by sme sa zamerali na kategóriu počítačov od spoločnosti Apple, najčastejšie sa týkajú MacBook Air M1, ktorý prišiel na trh ešte v roku 2020. Keďže ide o starší hardvér, ľudia si ním nie sú celkom istí. Na druhej strane ich však láka mimoriadne nízka cena, za ktorú sa tento počítač predáva.

Ešte predtým, než sa dostaneme k odpovedi na otázku položenú v nadpise, pozrime sa na to, za koľko sa dá taký MacBook Air M1 zakúpiť. Ak by ste sa uspokojili s obľúbeným strieborným variantom, ktorý je najmenej náchylný na vizuálne poškodenia (škrabance či odreniny na nej najmenej vidieť), na jeho nákup vám bude stačiť iba 989 €. MacBook Air M1 nájdete za najlepšie ceny tu.

My ešte doplníme, že Apple toto zariadenie štandardne predáva za 1 199 €. V porovnaní s tým teda slušne ušetríte. Ak však chcete využiť túto skvelú cenu, mali by ste sa poponáhľať. Ľahko sa totiž môže stať, že ju predajca upraví smerom nahor.

Oplatí sa ešte kúpiť MacBooku Air M1 v roku 2023?

MacBook Air sivý z roku 2022 M1 položený na modrom stole
Zdroj: Unsplash / Daniel Romero

MacBook Air M1 prišiel na trh presne pred dvoma rokmi, čo je v technologickom svete pomerne dosť dlhá doba. Spoločnosť Apple už dokonca stihla predstaviť aj nástupcu s vylepšeným dizajnom a modernejším procesorom.

MacBook Air M2 je však aj po zľave stále drahý a hoci zaň nemusíte platiť plných 1 499 € ale „len“ 1 375 €, v porovnaní s 989 € pri predchodcovi ide o obrovský rozdiel. Najlepšie ponuky na MacBook Air M2 nájdete tu.

Áno, staršia generácia už nemá taký moderný dizajn, no to je z nášho pohľadu veľmi subjektívne tvrdenie. Počítač je totiž stále veľmi elegantný a má tenučkú konštrukciu. Okrem iného obsahuje aj ďalšie benefity, pre ktoré je stále zaujímavý. Spomeňme napríklad špičkový Retina displej s vysokým rozlíšením, na ktorom môžete pracovať aj s grafikou, pretože má veľmi hodnoverné farby. To mnohým konkurenčným zariadeniam chýba.

Za zmienku tiež stojí dlhočizná, až 17 hodinová výdrž batérie na jedno nabitie. MacBook Air M1 za všetko vďačí modernej platforme ARM. Tá je extrémne energeticky úsporná a vďaka tomu, ako je vyvinutá ani nepotrebuje chladenie. Áno, je to tak, tento počítač nemá žiaden ventilátor, no chýbať vám nebude. Počas práce sa totiž neprehrieva.

No a keď už sme pri procesore, ten je objektívne o niečo slabší ako čip M2 z roku 2022, no rozdiely to nie sú zas až také výrazné. Pokiaľ si pamätáte, už procesor M1 dokázal prekonávať oveľa drahšie vrcholové čipy od spoločnosti Intel, ktoré spoločnosť Apple používala ešte nedávno v MacBookoch. M2-ka je teda o cca 10 – 20 % rýchlejšia, no ak budete mať tento počítač na kancelársku alebo školskú prácu, v praxi to nemáte ako zistiť.

Prečítajte si tiež  Apple extrémne zvýšilo cenu za RAM pri novom MacBooku Pro 13"!

Finálny verdikt. Kúpiť alebo nekúpiť? 

MacBook Air M1 položený na stole študenta pri učení
Zdroj: Unsplash / Iewek Gnos

Odpoveď na otázku, či kúpiť alebo nekúpiť je jednoznačne jedno veľké KÚPIŤ. Dokonca si myslíme, že ak hľadáte počítač na niekoľko rokov a chcete Mac, toto je tá najlepšia voľba v pomere cena / výkon / protihodnota. No a čo, že MacBook Air M1 nemá MagSafe či zaoblený dizajn. Stále vyzerá perfektne a ak nie ste extra nároční, verne vám bude slúžiť.

Okrem písania či kontroly dokumentov, nejakej tej práce v programoch Adobe Illustrator a Photoshop na ňom aj upravíte a kompletne zostriháte video. Stále je to teda vynikajúci stroj, ktorý predbehol svoju dobu.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -