Predstavenie nových modelov s procesormi Apple Silicon raketovo odštartovalo predaje Macov. Svedčí o tom aj počet dodávok za minulý rok. Dodávky Macov v roku 2021 rástli takmer dvakrát rýchlejšie ako celý trh s PC. Ročný rast pre Mac bol 28,3 % oproti 14,6 % pre globálny trh s PC.

Prečítajte si tiež  Čo môžeme očakávať od chystaného MacBooku Air 2022?

K pôsobivému výsledku samozrejme výrazne prispel predaj modelov MacBook Pro M1 Pro a M1 Max, ktoré sa začali predávať v októbri. Mimo tieto dva modely si dobré predajné čísla držia aj entry modely MacBooku Air, MacBooku Pro a iMacu s čipom M1.

Napriek nepriaznivej situácii s nedostatkom polovodičov a procesorov a pandemickým reštrikciám sa však počítačovému trhu naďalej darí. Trh s osobnými počítačmi ukončil rok 2021 s veľkým rozmachom, keďže dodávky vo štvrtom štvrťroku už druhý rok po sebe presiahli 90 miliónov.

Celosvetové dodávky stolových počítačov a notebookov naviac medziročne vzrástli o 1 % na 92 miliónov kusov oproti 91 miliónom pred rokom. To vytiahlo celkové dodávky za celý rok 2021 na 341 miliónov kusov, čo je o 15 % viac ako vlani.

Spoločnosť Apple by mala svoju pozíciu na trhu ešte viac posilniť v tomto roku. Mali by sa o to postarať nové modely MacBooku Air s čipom M2 a takisto pripravovaný 27″ iMac novej generácie. Problémom však môže byť cena, nakoľko je viac než nepravdepodobné, že nové modely si udržia podobnú cenovku ako prvá generácia MacBookov s čipom M1.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJCanalys
Tomáš Varga
Redaktor a autor obsahu na svetapple.sk, no hlavne veľký fanúšik firmy Apple a jej ideológie. Okrem noviniek z jablkového sveta patrí medzi moje záujmy aj videoherná sféra, hudba a cestovanie.