Ak ste fanúšikom spoločnosti Apple, predpokladáme, že iPhone nie je jediné zariadenie, ktoré dlhé roky používate a vlastníte. Chýbať by vám nemal ani Mac, ktorý je špičkovým nástrojom na prácu všetkého možného druhu. Jeho operačný systém s označením „10“ bol vo vývoji od roku 2001 do roku 2019. Teraz ho nahradil macOS Big Sur s číslom „11“. Pozrite si vývoj!

Vývoj macOS

Jablková spoločnosť predstavila v rámci WWDC 2020 nový macOS Big Sur, ktorý zaznamenal koniec jednej úspešnej éry. Tá započala ešte v roku 2001, kedy Apple oficiálne vypustilo MacOS X 10.0. Od tej doby sa operačný systém vyvíjal a postupne menil svoje používateľské prostredie či dizajn. Dôležité je tu ale podotknúť, že všetky hlavné prvky ostali na svojom mieste a ináč to nebude ani v prípade pokračovateľa s číslom „11“.

18 rokov je skutočne dlhá doba a sami sa čudujeme tomu, že tento krok neprišiel už dávnejšie. Dôvod, prečo sme sa ho dočkali až v roku 2020 je však úplne prostý. Môže za to prechod spoločnosti Apple z procesorov Intel, na svoje vlastné ARM procesory, ktoré sú momentálne označované ako Apple Sillicon.

Aj keď teda macOS Big Sur môže pôsobiť, akoby bežal na pôvodnej platforme, nie je to pravda. Vývojári pri ňom údajne začali úplne odznova. Je oveľa viac prispôsobený iOS, čo môžete vidieť pri jednotlivých dizajnových prvkoch v tomto článku.

Na videu nižšie si môžete pozrieť všetky predošlé verzie od roku 2001 až po 2019. Do komentára nám napíšte, na ktorej z nich (v akom roku) ste začínali vy…

Prečítajte si tiež  Ak používate pri hraní na iPhone či iPade herný ovládač DualSense, táto vychytávka vás poteší
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.