Technologický gigant ešte v roku 2018 oznámil, že jeho MacBook Air (vtedy nový model) je vyrobený zo 100% recyklovaného hliníka. Týmto spôsobom sa podarilo znížiť uhlíkovú stopu v rámci zariadenia o 50%! Apple vtedy vyhlásilo, že sa jedná o „Najzelenší Mac všetkých čias“.
Aby sa podarilo dosiahnuť tieto výsledky, firma vyvinula úplne novú zliatinu, ktorá je navrhnutá tak, že používa maličké hobliny recyklovaného hliníka, ktoré sú rozpracované na atómovú úroveň. Výsledok je rovnako krásny, kvalitný a robustný ako pri zliatine, ktorá bola používaná v starších zariadeniach.
Technologický gigant sa žiaľ so svojimi zákazníkmi a fanúšikmi nepodelil o konkrétne informácie ohľadom pôvodu použitého hliníka. Viceprezidentka spoločnosti Apple pre hardvérové inžinierstvo Laura Legros vtedy uviedla, že sa jedná o prebytočný hliník z výrobného procesu. To znie popravde tak, ako by Apple používalo všetky suroviny z vlastných montážnych hál a nie od iných zdrojov.
Plechovky od piva v šasi vášho MacBooku
No a aj keď to v tej dobe mohla byť pravda, internetová stránka Patently Apple odhalila rozsiahly súbor patentových prihlášok, ktorý vysvetľuje, že Apple používa hliník z rôznych recyklovaných hliníkových výrobkov, kde patria napríklad aj plechovky od piva, ktoré boli v minulosti odoslané na zošrotovanie.
Patent číslo: 20210087664 má doslovný názov Tepelne spracovateľná hliníková zliatina vyrobená z použitého šrotu nápojových plechoviek a popisuje spôsoby, pomocou ktorých sa tento materiál môže začleniť do výrobného procesu Apple. Inými slovami sa v tomto patente dočítate, ako môže z plechoviek od piva vzniknúť hliníkové šasi na MacBook Air.
Aby sme boli objektívni, samotná zmes materiálu obsahuje aj iné, pôvodne hliníkové predmety, ktoré boli zrecyklované. Apple ju používa ako podklad na výrobu šasi, pričom v rámci povrchovej úpravy zvykne používať kvalitnejší recyklovaný hliník (použitý napríklad z výroby iPhonu, iPadu alebo iných produktov).
Nakoľko však tohto materiálu nie je dosť, musí sa schýliť aj ku vyhľadávaniu hliníkového šrotu, pri ktorom v roku 2018 tvorili v USA až 50,4% (cca 670 000 ton) zrecyklované plechovky od piva a nealkoholických nápojov.
Ak teda najbližšie budete rozmýšľať nad tým, či použitú plechovku(alebo čohokoľvek iného) hodiť do klasického čierneho koša, alebo červeného kontajnera na kovy, zamyslite sa, čo všetko sa dá z toho materiálu ešte vyrobiť.