Spoločnosť Apple na prezentácii Scary Fast, ktorá sa uskutočnila pred týždňom, predstavila aj svoj nový procesor M3 Pro, ktorý má 12-jadrové CPU. Firma pri ňom samozrejme spomenula veľký nárast výkonu, avšak porovnávala ho predovšetkým so staršou generáciou čipu M2 Pro.

Ako teraz upozorňuje Macrumors, nový čip si prilepšil len veľmi zanedbateľne. Dokazuje to jeho porovnanie s 12-jadrovou verziou staršieho procesora, o ktoré sa postaral Vadim Yuryev z YouTube kanála Max Tex pomocou aplikácie Geekbench 6. Aby sme to mohli lepšie popísať v „hrubých číslach„, procesor M3 Pro má výsledok jednojadrového skóre 3 035 bodov a viacjadrového skóre 15 173 bodov. To sú síce veľmi slušné hodnoty, no neprinášajú nič prelomové.

Ak sa totiž pozrieme na procesor M2 Pro, ten mal v rámci jedného jadra o 14 % slabší výsledok a v rámci viacerých jadier len o zanedbateľných 6 % slabší výsledok.

Netreba pritom zabúdať, že v rámci viacjadrového výkonu sa vykonávajú náročnejšie úlohy a pracovné postupy. V podstate tak ide o ten dôležitejší údaj, v ktorom sa spoločnosti Apple skoro vôbec nepodarilo napredovať.

M3 Pro bol prepracovaný. Nie však v prospech používateľa, ale v prospech Apple

Dôležité je však uviesť aj to, že ide stále len o hrubý výsledok benchmarku a výsledky s väčšou presnosťou a výpovednou hodnotou uvidíme až po praktickom porovnaní „face-to-face„. Rovnako treba zdôrazniť, že čip M2 Pro prišiel na trh iba začiatkom roka 2023. Nikto teda nemôže očakávať, že jeho nástupca, ktorý bol predstavený koncom októbra bude výrazne rýchlejší. Je to skrátka evolúcia a nie revolúcia.

Apple využíva pri všetkých čipoch s označením M3 revolučný 3 nm výrobný proces spoločnosti TSMC. Rovnako zmenil aj rozloženie samotných jadier. Procesor M3 Pro má o dve vysoko-výkonné jadra menej, ako procesor M2 Pro. Taktiež disponuje až o 25 % menšou šírkou pásma pamäte a chýba mu aj jedno jadro GPU.

Dôvodom, prečo sa Apple rozhodol pre tieto zmeny bolo pravdepodobne to, aby medzi čipmi M3, M3 Pro a M3 Max urobil väčšie, lepšie čitateľné rozdiely. Ak teda vlastníte MacBook Pro alebo akýkoľvek iný počítač s čipom M2 Pro, určite smútiť nemusíte. Jeho výkon je len zanedbateľne nižší a v niektorých veciach je dokonca lepší, ako jeho nástupcovia.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Obrovský 75" 4K televízor od Samsungu kúpite v zľave. Je šialene výhodný
Môže ťa zaujímať
- Reklama -