Ako iste viete, Apple momentálne pracuje na svojich vlastných procesoroch nazývaných Apple Sillicon. Prvým výsledkom snaženia je upravený čip Apple A12Z (poznáme ho aj z iPadu Pro 2020), ktorý je súčasťou sady Macu mini, v rámci Developer Transition Kitu. Aj keď je zverejňovanie výkonu zakázané, predsa len to niekto riskol. Vo výsledku dokáže novinka hravo poraziť Microsoft Surface Pro X.

Apple Sillicon dosahuje veľmi slušné čísla

Upravený počítač Mac mini, v ktorom sa nachádza čip A12Z dokázal získať v jedno-jadrovom Geekbench teste až 811 bodov. Viacjadrový test potom preukázal výsledok 2871 bodov.

Po jednoduchom porovnaní čísel dospejeme k výsledku, že novinka prekonáva Microsoft Surface Pro X s vlastným procesorom MicroHz (vyvinutým na základe čipu Qualcomm SQ1). Ten dosahuje v jedno-jadrovom teste 726 bodov a vo viacjadrovom teste 2311 bodov.

Prvý ARM procesor Apple Sillicon porazil Microsoft Surface Pro X vo výkonnostnom teste.
Prvý ARM procesor Apple Sillicon porazil Microsoft Surface Pro X vo výkonnostnom teste.

Ako sme už uviedli vyššie, sada Developer Transition Kit je určená len pre vývojárov a tí museli po preberaní podpísať zmluvné podmienky o „mlčanlivosti“, ktoré obsahujú aj dodatok o zákaze zverejňovania výkonnostných parametrov.

Napriek tomu sa však evidentne našiel niekto, kto sa ich nebál porušiť a my vďaka tomu vieme, aké čísla dokáže dosiahnuť prvý počítač s ARM procesorom od jablkovej spoločnosti.

Medzi hlavné výhody budúcich čipov Apple Sillicon, má patriť veľmi vysoký výkon a taktiež perfektná energetická úspornosť. Prvé kusy uvidíme v počítačoch už koncom tohto roka. Premiéru by si mohli odbiť pri novom iMacu 24″ a MacBooku Air. Nechajme sa prekvapiť. Čo si myslíte o tejto zmene vy? Je to podľa vás správny krok? Napíšte nám do komentára.

Prvý ARM procesor Apple Sillicon porazil Microsoft Surface Pro X vo výkonnostnom teste.
Mac mini Developer Transition Kit

zdroj

Prečítajte si tiež  Toto sú funkcie iOS 16, ktoré nebudú k dispozícii hneď pri jeho spustení
Môže ťa zaujímať
- Reklama -