V neustále sa vyvíjajúcom technologickom prostredí upútalo najnovšie oznámenie spoločnosti Qualcomm pozornosť mnohých ľudí, vrátane fanúšikov spoločnosti Apple. Pripravované procesory zo série Snapdragon X Plus a X Elite majú konkurovať čipom M3 s tým, že údajne ponúknu oveľa vyšší výkon.

Výrobca konkrétne uvádza, že jeho čipy Snapdragon X Elite a X Plus prekonávajú procesory M3 v klasických Geekbench testoch o 28 %, respektíve 10 %, čo je vcelku odvážne a silné tvrdenie. Ako však podotýka zahraničný portál Macworld, viac ako skutočnosť to môže byť aj výsledok dobre vymysleného marketingu spoločnosti Qualcomm.

Najnovšie správy totiž naznačujú, že hoci sú vyššie uvedené výsledky pôsobivé, v reálnych podmienkach vôbec nemusia obstáť.

Qualcomm povedal iba to čo chcel 

Qualcomm
Zdroj: Qualcomm

Propagačné materiály spoločnosti Qualcomm nápadne vynechávajú porovnania v kľúčových oblastiach, ako je energetická účinnosť, čo je zároveň oblasť, v ktorej riešenie od spoločnosti Apple doslova vyniká. Veď MacBooky dnes dokážu fungovať s ARM čipmi pokojne aj 18 hodín na jedno nabitie.

Okrem toho sa benchmarky spoločnosti Qualcomm nezaoberajú rozdielmi v pamäti a cenách a nezahŕňajú ani výkonnejšie varianty Apple M3 Pro a M3 Max, ktoré by mali byť schopné poskytnúť oveľa lepšie výsledky. Hodilo by sa to najmä pri 12-jadrovom procesore Snapdragon X Elite. Porovnávať ho s 8-jadrovým čipom M3 nie je celkom fér.

Kritici, vrátane technologického webu SemiAccurate preto spochybňujú pravosť údajov o výkone čipov od spoločnosti Qualcomm a naznačujú, že nemusia byť dosiahnuteľné prostredníctvom štandardných konfigurácií.

Čaká sa na reálne testy, aj na čipy M4 od Apple 

čip Apple Silicon M4
Zdroj: Macrumors, Unsplash / Daniel Korpai (úprava redakcie)

Ako zdôrazňujú zahraničné média, technologickí nadšenci teraz čakajú na reálne testy, o ktoré by sa mal medzi prvými postarať napríklad prestížny portál PCWorld. Stane sa tak niekedy v lete tohto roka.

A ak by aj čipy Snapdragon X Elite a X Plus skutočne dosiahli lepšie výsledky, ako procesory zo série M3, ešte stále to nič neznamená. Apple totiž pre ne už teraz chystá silnú konkurenciu v podobe procesorov zo série M4, ktoré budú predstavené na jeseň 2024.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1 000 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Apple Vision Pro 2 je vo vývoji. Apple si však dáva poriadne načas
Môže ťa zaujímať
- Reklama -