Dobrou správou je, že mnohé z hlavných funkcií v macOS 13 ponúkajú plnú podporu aj na platforme, ktorá nepochádza priamo od Apple. V skutočnosti je teda z avizovaných noviniek len relatívne málo vecí, ktoré vám budú neprístupné. Tu sú:

Živé titulky

MacOS Ventura obsahuje podporu živých titulkov v každom zvukovom obsahu, a to vrátane FaceTime, vďaka čomu môžete počas hovorov vidieť automaticky prepisovaný dialóg. Táto funkcia je síce užitočná, no hodí sa predovšetkým ľuďom, ktorí trpia sluchovým postihnutím.

Živé titulky budú k dispozícii v angličtine a sú obmedzené na iPhone 11 a novší, iPad s procesorom A12 Bionic a novším a samozrejme pre počítače Mac s procesorom M1 (vo všetkých verziách) alebo M2.

Referenčný režim s funkciou Sidecar

Referenčný režim so Sidecar umožňuje používať 12,9-palcový iPad Pro s displejom Liquid Retina XDR ako sekundárny monitor pre Mac. Táto funkcia sa hodí na presné a konzistentné zobrazenie farieb v profesionálnych pracovných postupoch, ktoré zahŕňajú kontrolu a schvaľovanie, triedenie farieb a kompozíciu.

V príklade od spoločnosti Apple sa primárne rozhranie z aplikácie Da Vinci Resolve zobrazuje na pripojenom displeji Studio Display, pričom na obrazovke MacBooku Pro sa zobrazuje rozsah gradácie farieb a výstupný obraz si môže používateľ skontrolovať na pripojenom iPade Pro M1 s veľmi kvalitnou zobrazovaciu jednotkou. Opäť užitočná novinka, ktorá sa však hodí najmä profesionálom.

Podpora emotikonov v režime diktovania

V systéme macOS Ventura je nová funkcia Dictation, ktorá automaticky prerušuje text čiarkami, bodkami a otáznikmi v čase, keď do zariadenia hovoríte. Emoji môžete vkladať aj hlasom, čo vám môže ušetriť množstvo času. A aj keď si to na Macu s Intelom neužijete, v podstate o nič neprichádzate.

Diktovanie je totiž k dispozícii v kantončine (Hongkong), angličtine (Austrália, Kanada, India, Spojené kráľovstvo, USA), francúzštine (Francúzsko), nemčine (Nemecko), japončine (Japonsko), mandarínskej čínštine (pevninská Čína, Taiwan) a španielčine (Mexiko, Španielsko, USA). Na Slovensku môžete na takúto funkciu rovno zabudnúť.

Zhrnutie

Ako ukazuje tento krátky zoznam, v macOS Ventura je oveľa menej obmedzení, s ktorými sa musia používatelia Intelu potýkať, ako v macOS Monterey. Napriek tomu macOS 13 upúšťa od podpory niektorých Macov s Intelom, predaných v rokoch 2013 až 2016, takže sa môže stať, že váš model sa jednoducho nedostal do oficiálnej kompatibility.

MacOS 13 Ventura je vývojárom k dispozícii od tohto týždňa, pričom Apple plánuje poskytnúť verejnú beta verziu v júli.

Prečítajte si tiež  iPhone ako módny doplnok?
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJSvetApple
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.