Dizajn so siedmimi farbami

Technologický gigant sa po dlhých deviatich rokoch konečne posunul vpred. Na poslednom online evente predstavil úplne nový 24″ iMac, ktorý nahrádza základnú, 21,5″ verziu. Zariadenie prichádza s vynoveným dizajnom, ktorý však nadväzuje na predchodcu. Tvary sú o niečo hranatejšie, no niektoré detaily, ako napríklad spodná brada (zmizlo z nej logo) sa zachovali dodnes.

Azda najdôležitejším rozdielom je prítomnosť nových farebných prevedení. Základný iMac si môžete zaobstarať v modrej, zelenej, rúžovej, striebornej, žltej, oranžovej ale aj fialovej farbe. Jeho bočný rám sa vďaka novej architektúre výrazne zredukoval a celý hardvér spolu s displejom má hrúbku iba 11,5 milimetra. Aby toho nebolo málo, počítač váži presne 4,46-4,48 kg v závislosti od verzie.

- Reklama -

V zadnej časti hliníkového šasi čaká šikovný polohovateľný stojan s elegantným dizajnom a tak isto 2 USB-C/Thunderbolt 3 porty. V prípade drahších modelov sa zákazník môže tešiť na prítomnosť gigabitového ethernet portu a 4 USB-C/Thunderbolt 3 portov. Čerešničkou na torte je potom magnetický napájací konektor vo farbe zariadenia, ktorý zásadne zjednoduší celú manipuláciu v situácii, keď svoj iMac budete potrebovať niekam preniesť.

Biely rám okolo displeja

Je nad svetlo jasné, že Apple sa so svojim novým počítačom vracia ku histórii a u svojich skalných fanúšikov chcelo vyvolať menší retro efekt. Prečo to hovoríme? Posledným iMacom, ktorý používal biely rám okolo displeja bol model G5, ktorý bol predstavený ešte v roku 2004. Každý jeho nástupca od roku 2007 neskôr disponoval modernejším dizajnom, kedy displej ohraničovalo čierne krycie sklo. To sa teraz opäť mení.

Novinka má v každom farebnom prevedení už iba biely rámik, čo je z nášho pohľadu dosť výrazná zmena. Pokiaľ sa na nový iMac pozriete spredu a odmyslíte si farby, pravdepodobne nespozorujete veľa medzigeneračných rozdielov. Nové prevedenia však vdýchli tomuto dizajnu úplne iný smer, čím chcelo Apple docieliť, aby bol 24″ iMac podobná “masovka” ako 13″ MacBook Air. Zrejme sa mu to po čase aj podarí…

Extrémny výkon vďaka procesoru M1

MacBook s čipom M1

Procesor M1 vám zrejme netreba predstavovať. Tento čip sa nachádza aj v súčasnom Macu mini, MacBooku Air a MacBooku Pro 13″. Po novom ho však dostal aj iMac 24″ a taktiež iPad Pro (o tom si však napíšeme v ďalšom článku).

V stolnom počítači budete mať na výber z dvoch prevedení, pričom základ tvorí verzia s 8-jadrovým CPU a 7-jadrovým GPU. Ak si vyberiete ktorýkoľvek drahší model, ponúkne vám 8-jadrové GPU. V porovnaní s predchodcom sa môžete tešiť až na 85% nárast celkového výkonu a na 50% nárast grafického výkonu. Teplotu v celej sústave majú na starosti dva drobné chladiče, ktorých hluk pri pokojovej prevádzke nepresahuje 10 decibelov. Prakticky ich teda nebudete počuť.

Ak vás zaujíma operačná pamäť alebo úložisko, v základných verziách získate 8 GB RAM a 256 GB pamäte. Pri vrcholových modeloch si budete môcť zaobstarať maximálne 16 GB RAM a 2 TB pamäte.

Na záver tejto časti venovanej výkonu sa hodí spomenúť, že prítomnosť ARM procesora umožní inštaláciu niektorých aplikácií a hier z App Store pre iPhone alebo iPad. Tak isto sa môžete tešiť na omnoho lepšiu kompatibilitu s iOS/iPadOS zariadeniami.

iMac 2021 má dokonalý displej, zvuk aj mikrofóny

To čo robí iMac iMacom je určite displej. Najnovší model sa môže tešiť z väčšej, 24″ uhlopriečky, ktorá ponúkne až 4,5K rozlíšenie (11,3 milióna pixelov). Počítač kráča v šľapajách zavedených štandardov spoločnosti Apple a podporuje P3 farebné spektrum s viac ako miliardou farieb, funkciu TrueTone či jas na úrovni 500 nitov.

Veľkým benefitom má byť tak isto aj špeciálny antireflexný povlak, ktorý poskytuje oveľa vyššie pohodlie a čitateľnosť, než pri predošlom modeli. Nech už budete teda vykonávať akúkoľvek činnosť na svojom novom iMacu, vždy sa môžete spoľahnúť na špičkové zobrazenie a presnosť všetkých farieb, ktoré vám ponúka.

Nová kamera s FullHD rozlíšením

Jedna z milých, no určite nie revolučných zmien je nasadenie vylepšenie prednej FaceTime HD kamery. iMac 2021 ponúkne väčší kamerový snímač a pokročilé spracovanie obrazového signálu (v čipe M1). Používatelia sa tak môžu tešiť na špičkový obraz či už cez deň, alebo večer – v zhoršených svetelných podmienkach.

6 reproduktorov, ktorých zvuk zaplní celú miestnosť

Apple sa v poslednej dobe zameriava na hudbu a našťastie boli tieto snahy prenesené aj do nového iMacu s 24″ displejom. Po hardvérovej stránke tu nájdeme šesť reproduktorov, pričom dva páry tvoria špičkové basové reproduktory s potláčaním sily (nevyskytujú sa tu vôbec žiadne vibrácie) a každý z týchto párov je vyvážený vysoko výkonným výškovým reproduktorom.

Apple sľubuje, že vo výsledku sa dočkáme dokonalej zvukovej kulisy, ktorá posunie naše filmy, hudby, hry a ďalší obsah na úplne inú úroveň.

Počúvať nás budú 3 mikrofóny

Nakoľko v súčasnej pandemickej dobe oveľa viac telefonujeme prostredníctvom našich počítačov, Apple sa tomu rozhodlo prispôsobiť aj mikrofóny. iMac 2021 ich má celkovo tri, pričom ich vzájomná spolupráca zabezpečí, že náš hlas bude vždy ostrý, hlasný a čistý. Takisto sa môžeme tešiť na prítomnosť aktívnej redukcie okolitých hlukov a šumov.

Klávesnica s Touch ID a nové farby

Tak ako už býva zvykom, iMac 2021 sa bude dodávať aj so základným príslušenstvom. Používateľ si bude môcť vybrať z trojice nových Magic Keyboard klávesníc, ktoré sa budú líšiť funkciami ale aj veľkosťou. V princípe ide len o dve verzie – jednu s a jednu bez alfanumerických kláves. Základné prevedenie však nebude disponovať senzorom otlačkov prstov Touch ID, ktorý je pri tomto príslušenstve absolútnou novinkou.

Dôležité je tiež podotknúť, že MagicKeyboard, Magic Mouse a TrackPad budú dostupné vždy vo farbách zakúpeného iMacu. Ide o obrovskú zmenu, na ktorú sme doposiaľ neboli zvyknutí!

Aké sú ceny?

Najmenej vás bude stáť “okresaný” model

Apple zvolilo pri iMacu podobnú cenovú politiku ako pri MacBooku Air. K dispozícii je aj základná – najlacnejšia verzia, ktorá ponúka čip M1 s okresaným 7-jadrovým GPU. Okrem toho ju kúpite iba v 4 farebných kombináciách a tak isto tu nemôžete počítať s ďalšími dvoma USB-C portmi a pripojením gigabitového Ethernetetu. Drobný rozdiel sa nachádza aj na úrovni klávesnice, kde v porovnaní s drahšími modelmi chýba Touch ID.

Zariadenie bude na Slovensku štartovať so sumou 1 449,00 €, pričom môžete počítať s 256 GB úložiskom, 8 GB operačnou pamäťou RAM, procesorom M1, 24″ 4,5K Retina displejom a ďalšími novinkami.

Plnohodnotný model s viacerými farbami

Pokiaľ si vyberiete drahšiu verziu, tá je už k dispozícii v siedmych farebných prevedeniach a procesor M1 má 8-jadrové GPU. Ako bonus sú tu vyššie uvedené porty a Touch ID na bezdrôtovej klávesnici Magic Keyboard. Zariadenie v tejto konfigurácii štartuje na Slovensku od 1 669,00 €.

Vrcholová verzia s 512 GB úložiskom

Aktuálne najdrahším modelom je ten, ktorý sa v zásade nelíši od strednej verzie. Jediným rozdielom je prítomnosť väčšieho, až 512 GB úložiska. To je všetko… Zaplatíte zaň 1 899,00 €.

Aký je váš názor?

Do komentára nám skúste napísať, aký je váš názor na úplne nový iMac 24″ pre rok 2021. Prišlo vám toto zariadenie ako revolučné alebo jeho kúpa z vášho pohľadu nedáva zmysel? Budeme radi za všetky vaše postrehy a názory.

- Reklama -
ZDROJsvetapple
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here