Pokiaľ by ste chceli vlastniť kúsok technologickej histórie, máme pre vás zaujímavý tip. Ak sa v najbližšej dobe dostane do dražby prvý počítač od spoločnosti Apple, môže mať zaujímavý investičný potenciál. Ide totiž o jedno zo zariadení, ktoré zmenilo celý priemysel.

Apple-1 bol vôbec prvým počítačom od spoločnosti Apple, ktorý bol vydaný ešte v roku 1976. Firma v tom čase nemala žiadne kancelárie, výrobné haly a ani obrovské množstvo zamestnancov. Na tomto zariadení pracoval predovšetkým Steve Wozniak a Steve Jobs plus niekoľko ďalších nadšencov v garáži u Jobsových rodičov.

Prečítajte si tiež  Svoj MacBook Pro M1 som oblial kávou. Čo sa presne pokazilo, kto ho opravil a ako som ušetril stovky eur?

O tom, že ide o vzácny kúsok nemusíme ani polemizovať. Dokopy bolo vyrobených iba 200 kusov, pričom do dnešného dňa sa ich zachovalo sotva niekoľko desiatok. Aj to je jeden z dôvod, prečo má toto zariadenie vysokú cenu.

Len minulý týždeň pritom prebehla aukcia, kde ste si tento kúsok mohli zaobstarať aj vy. A hoci sa očakávala vysoká cena, zariadenie sa napokon predalo aj s podpisom Steva Wozniaka „len za“ 340 100 amerických dolárov. Záujem oň prejavilo dokopy 112 ľudí.

Možno sa teraz chytáte za hlavu, že za podobné peniaze by ste si kúpili byt alebo dokonca rodinný dom v menšom slovenskom meste. Áno, to je pravda. Do úvahy však treba brať fakt, že najdrahší Apple-1 sa v minulosti predal za takmer trojnásobok, až 905 tisíc amerických dolárov.

Okrem toho sa za uplynulé tri roky konalo ďalších 5 aukcií, v rámci ktorých sa cena počítača pohybovala na úrovni od 458 tisíc do 736 tisíc dolárov. Dá sa teda povedať, že tento konkrétny kúsok sa predal ďaleko najlacnejšie.

Názov dostal podľa firmy, ktorá ho od Apple kúpila v roku 1977

Apple-1 steve wozniak
Zdroj: AppleInsider

Model, ktorý sa vyskytol v poslednej aukcii, je medzi zberateľmi známy ako „Schlumberger 2“, pričom tento názov bol odvodený od spoločnosti, ktorá ho v roku 1977 kúpila priamo od Apple. Zariadenie sa donedávna vyskytovalo v súkromnej zbierke múzea Apple produktov Apple The AAPL Collection v Dubaji, kde bolo kompletne reštaurované.

Podľa organizátorov aukcie je počítač plne funkčný a všetky náhradné diely, ktoré boli použité pri renovácii, pochádzali z rovnakého obdobia, v akom sa dostal na trh. Viac vám už ukáže video pod týmto odstavcom. Tak čo, chceli by ste mať niečo takéto doma? Napíšte nám do komentára.

 

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -