Podľa dnešného vyhlásenia ruských úradov boli operácie hackerov REvil, ktorí stáli za únikom dizajnu MacBooku Pro 14″ a 16″ z minulého roka ukončené a všetci zostávajúci členovia skupiny skončili za mrežami.

Dôvodom je to, že okrem vydierania Apple stáli aj za napadnutím spoločnosti Colonial Pipeline (plynovod v USA), kvôli čomu zaznamenalo v istom momente celé východné pobrežie USA nedostatok plynu.

Hackerské operácie následne pokračovali na softvér od spoločnosti Kaseya, v ktorom našli útočníci slabinu a zmocnili sa dát od viac ako 800 až 1500 podnikov po celom svete.

Prvý z útočníkov, len 22 ročný Ukrajinec Jaroslav Vasinský bol zatknutý ešte v novembri 2021, o čom sme vás informovali v tomto článku.

Repasovaný iPhone v TOP stave môžete mať vďaka ITya už za 149 € vrátane záruky!

Dolapili všetkých a zhabali veľkú hotovosť 

Vyšetrovanie ale pokračovalo ďalej a šikovných zásahovým jednotkám sa podarilo zatknúť aj ďalších členov skupiny REvil. Súčasťou zatknutí bol aj zhabanie finančných prostriedkov vo výške až 6 miliónov amerických dolárov, ktoré mohli pochádzať z nelegálnej trestnej činnosti.

Prečítajte si tiež  Obrovský únik: Hackeri získali nákresy MacBooku Pro 14" s novým dizajnom

Nadnárodným orgánom činným v trestnom konaní sa podarilo úspešne použiť proti skupine jednu z jej vlastných metód útoku, na základe čoho sa zrejme nechali jej členovia nachytať. Uvidíme, ako bude pokračovať vyšetrovanie a akonáhle budeme maž viacej informácií, dáme vám vedieť.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach, kde nás sleduje dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJ9to5mac
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.