Známa analytická spoločnosť Gartner zverejnila svoje odhady celosvetových dodávok počítačov za druhý štvrťrok 2022. Podľa získaných dát sa trhový podiel technologického giganta z Cupertina zásadne zvýšil. Aj keď zďaleka nejde o najväčšieho výrobcu počítačov, spôsob, akým sa predáva Mac je doslova neuveriteľný.

Pre lepšiu predstavu, zatiaľ čo počas Q2 2021 predala spoločnosť Apple 5,8 milióna kusov počítačov, v tom istom období v roku 2022 ich bolo až 6,4 milióna. Aj keď sa to na prvý pohľad nezdá ako veľký rozdiel, v skutočnosti predstavuje 9,3 % a stovky miliónov dolárov.

Apple sa usadilo na spokojnom štvrtom mieste s celkovým 8,8 % podielom na trhu, pričom lídrom v tejto oblasti naďalej zostáva spoločnosť Lenovo až s 24,8 % podielom. O druhé a tretie miesto sa za sebou v tesnom závese delia spoločnosti HP a Dell, ktoré držia 18,8 %, respektíve 18,5 % podiel na trhu.

Prečítajte si tiež  Svoj MacBook Pro M1 som oblial kávou. Čo sa presne pokazilo, kto ho opravil a ako som ušetril stovky eur?

Apple je teda v porovnaní s nimi výrazne menší predajca, no netreba zabúdať, že takmer každý jeho počítač prekračuje cenovú hranicu 1 000 € a radíme ho do kategórie high-end. Aj preto je vo svojej kategórii v porovnaní s konkurenciou pravdepodobne najúspešnejší.

Dodávky Macov narastajú aj v čase krízy 

Čo je však ešte dôležitejšie, spoločnosť Apple ako vôbec jediná zo všetkých sledovaných subjektov dokázala počas súčasnej ťažkej situácie rásť. Aj napriek tomu, že vo výrobe chýbali čipy a na niektoré Macy bolo potrebné čakať týždne či dokonca mesiace, záujem o Macy bol doslova šialený. Viac vám ukáže graf znázornený pod týmto odstavcom.

Predaje počítačov počas Q2 2022 všetky značky
Predaje počítačov počas Q2 2022 všetky značky (zdroj: Gartner)

Celková analýza hovorí, že počas Q2 2022 sa podarilo predať dokopy 72 miliónov osobných počítačov, čo je až o 12,6 percenta menej, než v roku 2021, kedy to bolo 82,4 milióna kusov.

Trhový podieľ počítačov Mac od spoločnosti Apple za posledné roky
Trhový podieľ počítačov Mac od spoločnosti Apple za posledné roky (Gartner)

Podľa spoločnosti Gartner ide o najvýraznejší pokles, aký globálny trh s osobnými počítačmi zaznamenal za posledných deväť rokov. Na strane druhej sa ale dal predvídať, nakoľko okolnosti boli priamo ideálne.

Karty zamiešala pandémia 

Počítač Mac s operačným systémom Windows 11 plný vírusov. Použité rúško a dezinfekcia
Zdroj: Unsplash / Kobu Agency

V tomto bode si je potrebné uvedomiť, že počas pandémie bol záujem o osobné počítače a ďalšiu elektroniku enormný, pretože dovoľovali plnohodnotnú prácu alebo učenie sa z domu.

Akonáhle sa ale všetko začalo vracať „do normálu“, záujem o nákup počítača postupne klesal a začal sa dostávať na hranicu, na ktorej bol aj predtým. Aj keď je to teda pre výrobcov nepríjemné, je to pochopiteľné a s takýmto efektom pred rokom museli počítať…

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -