Spoločnosť Apple dnes spolupracuje so vzdelávacími inštitúciami po celom svete, aby zjednodušila prácu učiteľom a takisto žiakom. Tí sa môžu učiť nové veci aj modernejším spôsobom, skrz počítače a iné inteligentné zariadenia. Všetko to však začalo už veľmi dávno, prakticky pred dvadsiatimi rokmi. Takto vyzeral prvý eMac.

V roku 2002 sa spoločnosť Apple rozhodla, že predstaví vcelku zaujímavý produkt. Špeciálne navrhnutý počítač eMac, ktorý slúžil triedam vo viacerých (hlavne amerických) školách stál 999 dolárov a ponúkal 17″ CRT monitor.

Po stránke výkonu nešlo o žiadne „delo“, no jeho parametre určite nezahanbili vtedajšie technológie. Zariadenie obsahovalo 700 MHz procesor PowerPC G4, 128 MB operačnej pamäte RAM a takisto 40 GB úložiska na vstavanom pevnom disku. Len pre porovnanie, dnes majú podstatne vyšší výkon napríklad aj inteligentné hodinky Apple Watch…

Prečítajte si tiež  iPhone 6S je "dinosaurus", ktorého sa spoločnosť Apple nechce vzdať

Okrem toho mohli učitelia v praxi využívať až päť USB-A portov, dva porty pre FireWire, dva vstavané reproduktory či zabudovanú jednotku CD-ROM. eMac bol skrátka pripravený pre všetky situácie, ktoré mohli v škole nastať.

Prišla aj drahšia a lepšia verzia. Predstavil ju Steve Jobs

Nakoľko bol počítač vo svojej dobe vcelku úspešný, spoločnosť Apple sa zamerala aj na lepší a drahší model.

Steve Jobs ešte v apríli 2002 pri jeho predstavení povedal: „Naši zákazníci z oblasti vzdelávania nás požiadali, aby sme navrhli stolný počítač špeciálne pre nich,“. Následne bol predstavený eMac s rýchlejším 56K internetovým modelom, ktoré si vzdelávacie inštitúcie mohli zaobstarať za 1 199 dolárov. 

Pôvodný počítač eMac obsahoval operačný systém Mac OS X verzie 10.1.4, známy ako „Puma“, a dodával sa s predinštalovaným prehliadačom Microsoft Internet Explorer. Vlastný webový prehliadač Safari bol ohlásený začiatkom roka 2003. Bolo to len niekoľko mesiacov po vydaní počítača eMac.

 

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -