Je len veľmi málo spoločností, ktoré sa starajú o svojich zákazníkov podobne, ako práve Apple. Softvérová podpora pre smartfóny, tablety a počítače je dostupná aj roky po ich uvedení na trh, vďaka čomu sa predlžuje celková životnosť a cyklus výmeny.

Dlhoveký iPhone 6S

Pekným príkladom vyššie uvedeného je iPhone 6S a iPhone 6S Plus, ktorý z pohľadu dnešného zákazníka pôsobí až mierne archaickým dojmom.

Spomenúť musíme aj pôvodný iPhone SE z roku 2016. Ten má rovnaký hardvér ako práve 6S-ko, no dizajn nadväzuje ešte na rok 2012, keď ho Apple prezentovalo na originálnom iPhone 5.

Posledná aktualizácia pre iPhone 6 (2014) bola iOS 12, pretože tento model neponúkal dostatočnú operačnú pamäť. Tá dosahovala len 1 GB RAM. O rok neskôr ale prišiel iPhone 6S s dvojnásobnou kapacitou a tá mu priniesla podporu aj pre iOS 13, 14 či dokonca 15. Ak ste si ho v roku 2015 zaobstarali, išlo o perfektný deal.

Pri pohľade na konkurenciu môžeme vidieť, že výrobcovia netlačia na veľké zmeny operačných systémov. Svojim spôsobom to vychádza aj z odlišných podmienok, pri ktorých vzniká Android a iOS.

Ak ste si napríklad v roku 2015 zakúpili Samsung Galaxy S6, posledný veľký update prišiel o dva roky neskôr v podobe Android 7.0. „Nougat“ (systém predstavený v roku 2016). Samsung však v roku 2018 uviedol ešte jeden update tohto OS, ktorý bol zameraný na zabezpečenie. Nič viac, nič menej.

Čo chýba v iOS 15 na iPhone 6S? 

Každému používateľovi je asi jasné, že operačný systém iOS 15 nebude fungovať rovnako na iPhone 12 mini a iPhone 6S. Medzi týmito zariadeniami je 5 ročný rozdiel a to cítiť nielen v dizajne ale aj vo vnútornom hardvéri. Kým sa aktuálna generácia iPhonu spolieha na špičkový čip A14 Bionic, vyrobený 5 nm procesom, v iPhone 6S sa nachádza staručký čip Apple A9 (14 nm).

Porovnali sme: iPhone 12 mini vs iPhone 6S. Toto sú všetky rozdiely.K dispozícii teda nie je Neural Engine a to znamená, že viacero funkcií budete musieť oželieť. Ani v jednom prípade ale nejde o nič, bez čoho by sa nedalo žiť.

Spomeňme napríklad nemožnosť využívať portrétny režim pri telefonátoch cez FaceTime, nefunkčnosť novinky s názvom Live Text (výber textu z fotografie alebo obrázka) alebo nefunkčnosť nových peších trás v aplikácii Mapy.

Dve z týchto trochu funkcií ale aj tak nebudú prispôsobené pre slovenský trh, takže o nič neprídete.

Oplatí sa iPhone 6S aktualizovať na iOS 15? 

Túto otázku sa nás pýtate relatívne často a z nášho pohľadu je veľmi dobre položená. Nový operačný systém si logicky vyžaduje aj vyšší výpočtový výkon. Ten je v prípade iPhonu 6S značne obmedzený, no ako dokazujú prvé testy vývojárskej beta verzie (ktorá nebýva rýchla ani stabilná), s iOS 15 si poradí absolútne bez problémov.

Prečítajte si tiež  AirPods Pro majú problém a Apple to potvrdilo. Spustilo výmenný program.

iPhone 6SJednoznačnú odpoveď vám ale prinesieme až o niekoľko mesiacov, keď systém vyjde pre všetkých používateľov. Každopádne však negatívne môže vplyvať skôr na výdrž batérie. Tá sa dá ovplyvniť nižším počtom widgetov na domovskej ploche a podobne.

Ak máte nainštalovaný iOS 14, prechod na novší update z nášho pohľadu po výkonnostnej stránke ani nepostrehnete.

Ak už testujete iOS 15 vďaka vývojárskej beta verzii a zžili ste sa s ním, dajte nám vedieť ako funguje. Môže to byť na iPhone 6S alebo akomkoľvek inom zariadení. Za nás beží prekvapivo dobre (iPhone 12 Pro Max), no v tomto prvom štádiu testovania má každý iné skúsenosti.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -