Oscary sú považované za najprestížnejšie filmové ocenenia na svete a každý víťaz v kategórii Najlepší film sa neodškriepiteľne zapíše do dejín kinematografie. Niektoré z týchto snímok sú už natoľko legendárne, že sa stali neoddeliteľnou súčasťou popkultúry, iné zase upútajú svojim nadčasovým posolstvom, či výnimočnou réžiou.

V nasledujúcom článku vás prevediem trinástimi výnimočnými víťazmi Oscarov od 30. rokov až po súčasnosť, ktoré by podľa mňa nemali ujsť nikomu, kto miluje kvalitné snímky so silným príbehom. Pokiaľ hľadáte námet na večerný filmový maratón alebo sa chcete jednoducho naladiť na oscarovú vlnu, začnite práve týmito titulmi.

Každý jeden z nich je dôkazom toho, že aj po rokoch dokáže skvelý film zasiahnuť srdce a myseľ diváka bez ohľadu na generačné rozdiely.

1. Na západe nič nové (1930)

História Oscarov je neodmysliteľne spätá s týmto raným klenotom filmového umenia. „All Quiet on the Western Front“ (na Slovensku často uvádzaný ako „Na západe nič nové“) bol natočený iba tri roky po tom, čo vznikla samotná kategória Najlepší film.

Aj keď má tento snímok takmer sto rokov, dodnes jeho antimilitaristické posolstvo ostáva neuveriteľne silné. Príbeh sa odohráva počas 1. svetovej vojny a sleduje mladých nemeckých chlapcov, ktorí s nadšením narukujú do armády, no postupne sa im otvárajú oči pred krutosťou konfliktu. Film nám pripomína, aké krehké sú ľudské životy a aká ničivá je vojna pre jednotlivca aj celú spoločnosť.

 

2. Odviate vetrom (1939)

Neporovnávajte ho s dnešnými veľkými trhákmi len podľa tržieb – „Gone with the Wind“ by v prepočte na dnešné ceny lístkov pravdepodobne prekonal aj legendárny film „Avatar“.

Tento epos z obdobia americkej občianskej vojny okrem komerčného úspechu priniesol aj revolúciu v oblasti farbeného filmu a veľkolepej výpravy. Sledujeme osudy Scarlett O’Hara, ženy s neoblomným duchom, ktorá sa pokúša prežiť a uchovať rodinnú plantáž, zatiaľ čo okolo nej zúri ničivý konflikt. Pripravte sa na viac ako 220 minút kino-klasiky, v ktorej sú obsiahnuté vášeň, pýcha, dráma i neodolateľná romantika.

3. Casablanca (1943)

Snímka, ktorá sa právom radí medzi najznámejšie filmy všetkých čias. „Casablanca“ je plná legendárnych replík, ktoré ste možno počuli, aj keď ste ju nikdy nevideli: „Here’s looking at you, kid“ alebo „We’ll always have Paris“.

V centre deja stojí bar v marockej Casablance počas druhej svetovej vojny, kde sa stretávajú rozličné osudy utečencov a tajných agentov. Američan Rick (Humphrey Bogart) tvrdí, že sa do ničoho nemieša, no príchod jeho starej lásky Ilsy (Ingrid Bergman) ho stavia pred voľbu medzi osobným šťastím a záchranou ľudských životov. Táto nestarnúca klasika spája romantiku, drámu a patriotizmus do dokonale vyváženého celku.

Prečítajte si tiež  Režisér James Cameron: Vidím súvislosti medzi Titanicom a zničenou ponorkou

4. Most cez rieku Kwai (1957)

Tento film s dejom z obdobia druhej svetovej vojny je známy napínavým záverom, ktorý vám zdvihne adrenalín na maximum. „The Bridge on the River Kwai“ vykresľuje osud britských zajatcov v japonskom tábore, kde majú vybudovať železničný most.

Ale zatiaľ čo niektorí sa chystajú most sabotovať, britský dôstojník, posadnutý reputáciou svojich mužov, sa snaží o jeho dokonalú výstavbu. V prúde udalostí sa do plánu zamieša americký vojak, ktorý pozná pravdu o chystaných útokoch. Film brilantne skúma tému kolaborácie, morálky a hrdej oddanosti, ktorá môže viesť k devastujúcim následkom.

5. Byt (1960)

O Oscary sa často uchádzajú náročné a ťaživé témy, no „The Apartment“ dokazuje, že aj komédia s romantickým nádychom môže triumfovať. V hlavných úlohách excelujú Jack Lemmon a Shirley MacLaine, ktorých chémia je nezameniteľná.

Lemmonov C.C. Baxter je drobný úradník, ktorý požičiava svoj byt na Manhattane nadriadeným, aby si udržal ich priazeň. Všetko sa ale zamotá, keď jeho šéf začne byt využívať s Fran (MacLaine), do ktorej sa Baxter pomaly zamilováva. Výsledkom je krehká kombinácia humoru, romantickej neistoty a kritiky firemnej hierarchie.

6. Krstný otec (1972)

Keby ste mali vybrať jeden jediný film, ktorý stelesňuje pojem „najlepší z najlepších“, mnohí by siahli práve po snímku „The Godfather“ z roku 1972. Epický príbeh mafiánskej rodiny Corleonovcov režíroval Francis Ford Coppola, a výsledkom je príbeh o cti, rodinných putách a neodvratnom páde do temnoty.

Vito Corleone (Marlon Brando) je hlavou jednej z najmocnejších rodín v podsvetí, zatiaľ čo jeho syn Michael (Al Pacino) sa pomaly, no isto necháva vťahovať do neľútostného kriminálneho sveta. Po audiovizuálnej a hereckej stránke ide o dielo, ktoré posunulo gangsterku na úroveň vysokej filmovej umenia.

7. Mlčanie jahniat (1991)

Najnovším filmom, ktorý získal „veľkú päticu“ Oscarov (Film, Réžia, Herec, Herečka, Scenár), je práve „The Silence of the Lambs“. Napriek tomu, že Anthony Hopkins strávi na plátne menej ako 25 minút, jeho postava doktora Hannibala Lectera patrí k najdesivejším a najfascinujúcejším záporákom filmovej histórie.

FBI kadetka Clarice Starling (Jodie Foster) ho potrebuje, aby dolapila zúrivého sériového vraha Buffala Billa. Atmosféra je mrazivá a každý dialóg medzi Clarice a Lecterom vás prikuje k obrazovke.

8. Schindlerov zoznam (1993)

Ak by sa Oscary udeľovali aj za kultúrny prínos, „Schindler’s List“ by určite stál v popredí. Steven Spielberg priniesol mimoriadne silný príbeh o priemyselníkovi Oskarovi Schindlerovi (Liam Neeson), ktorý počas holokaustu zachránil stovky židovských životov.

Prečítajte si tiež  Toľkoto Slovákov si myslí, že Zem je plochá. Ide o katastrofálne číslo

Snímka čierno-bielym vizuálom podčiarkuje tému zúfalstva, no zároveň dokáže nevyumelkovane zachytiť i iskry nádeje. Hoci je sledovanie tohto filmu emocionálne náročné, nesporne patrí k najdôležitejším kinematografickým počinom v histórii.

9. Titanic (1997)

Romantika, ktorá takmer každému aspoň raz zlomila srdce. „Titanic“ Jamesa Camerona je úchvatné spojenie milostnej drámy a katastrofického žánru, pri ktorom si na prelome milénia poplakal nejeden divák.

Leonardo DiCaprio a Kate Winslet vykresľujú milencov z dvoch sociálnych svetov, ktorých osud sa fatálne prepletie na palube „nepotopiteľnej“ lode. Film je známy obrovským rozpočtom, náročnými efektmi a jedinečnou schopnosťou preniesť diváka do roku 1912 tak, že cíti každučký náraz do ľadovca.

10. Skrytá identita (The Departed, 2006)

Martin Scorsese konečne získal Oscara za réžiu a film si odniesol aj cenu za Najlepší film. „The Departed“ je prerobená verzia hongkonskej „Infernal Affairs“ z roku 2002, pričom túto adaptáciu ozvláštňuje americká drsnosť a fenomenálne obsadenie.

Leonardo DiCaprio ako policajt v utajení a Matt Damon ako zločinec v policajnom zbore roztáčajú hru na mačku a myš. Dve paralelné infiltračné misie postupne eskalujú, až dospejú k šokujúcemu finále, ktoré vám vyrazí dych.

11. 12 rokov otrokom (2013)

Príbeh Solomona Northupa, slobodného muža, ktorý bol unesený a 12 rokov držaný v otroctve, je varovným mementom toho, aké zverstvá sa kedysi považovali za „legálne“.

„12 Years a Slave“ režiséra Stevea McQueena je nesmierne silnou výpoveďou o nezlomnosti ľudského ducha. Film sa nebojí zobraziť autentické násilie a útlak, ktorý otroci prežívali. Zároveň ponúka aj lúč nádeje v Solomonovej nezlomnej vôli získať späť slobodu a svoju rodinu.

12. Parazit (2019)

Prvý neanglicky hovoriaci film, ktorý získal Oscara za Najlepší film, pochádza z Južnej Kórey a volá sa „Parasite“. Réžia Bong Joon-hoa priniesla nečakaný kokteil humoru, thrilleru a sociálnej satiry, ktorý takmer okamžite získal status kultovej snímky.

Film ukazuje rodinu v núdzi, ktorá sa prefíkane votrie do života bohatej rodiny, až kým sa ich svety dramaticky neprepoja. Scenár je nabitý symbolikou, ktorá vystihuje trieštenie spoločnosti a triednu nerovnosť moderného sveta.

13. Oppenheimer (2023)

Aktuálny držiteľ Oscara za Najlepší film vtrhol do kín s ohromnou silou. „Oppenheimer“ v réžii Christophera Nolana nadchol kritikov aj širokú verejnosť dramatizovaným príbehom J. Roberta Oppenheimera, „otca atómovej bomby“.

Cillian Murphy predviedol fenomenálny výkon, podporený zvučnými menami ako Emily Blunt, Matt Damon či Robert Downey Jr. Film síce trvá takmer tri hodiny, ale Nolanova jedinečná práca s časom a atmosférou zabezpečí, že ani na chvíľu nestratíte pozornosť. Pod povrchom ide o strhujúcu úvahu o tom, ako ďaleko sme ochotní zájsť vo vede a aké dôsledky to môže mať pre celé ľudstvo.

Prečítajte si tiež  AKTUÁLNE: Slováci, radšej si vyberte hotovosť. Táto banka bude mať odstávku

Záver

Oscarové filmy sa nám nezmazateľne vryli do pamäte nielen pre svoje prestížne ocenenia, ale najmä pre silné príbehy, nezabudnuteľné postavy a výnimočnú filmársku odvahu. Každý z týchto trinástich snímok predstavuje iný žáner, inú dekádu či inú interpretačnú optiku na svet, no spoločne nám ponúkajú prierez tým najlepším, čo kinematografia dokáže. Svojím posolstvom pritom presahujú dobu, v ktorej vznikli – a práve preto si vždy nájdu nových a nových divákov, ktorí ich objavia a nechajú sa nimi pohltiť.

Či už preferujete staré čierno-biele klasiky, temné psychologické thrillery alebo moderné eposy, rozhodne nešliapnete vedľa. Pripraviť si obľúbený nápoj, zhasnúť svetlá a vychutnať si nejaký z týchto filmových pokladov je receptom na nezabudnuteľný večer. Tak na čo ešte čakáte?

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1 000 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -