Na Slovensku sa vždy tešíme, keď nám mobilní operátori oznámia, že aktuálne najrýchlejšiu 5G sieť zaviedli do ďalšej obce alebo mesta. V iných častiach sveta však majú túto fázu dávno za sebou a zameriavajú sa rovno na novú generáciu 6G siete, ktorej príchod očakávame už o niekoľko rokov.

Ako informuje portál PhoneArena, Číňanom sa v priebehu minulého týždňa podarilo uskutočniť test, v rámci ktorého vyskúšali ten najrýchlejší bezdrôtový internet na celom svete. Výsledky, ktoré dosiahli, sú pre mnohých ľudí nepredstaviteľné.

S touto správou prišiel 25. inštitút Druhej čínskej akadémie leteckej a kozmickej vedy, ktorý prezradil, že samotný bezdrôtový prenos terahertzovej frekvencie (THz) dosiahol rýchlosť až 100 Gb/s. V budúcnosti by to ale mohlo byť ešte viac, teoreticky až 300 Gb/s, čo je absolútne šialený údaj.

6G príde o niekoľko rokov. My si počkáme dlhšie

6G sieť
Zdroj: Advanced Television

Čína pri tom nie je jednou krajinou, ktorá chce byť lídrom v oblasti vývoja a zavádzania 6G siete. Veľmi podobné plány má aj Južná Kórea, ktorá ešte vo februári potvrdila, že aktuálne vo veľkom pracuje na tejto najmodernejšej technológii.

Môžeme teda predpokladať, že tieto dve krajiny budú v najbližších rokoch medzi sebou tvrdo súperiť. Do boja sa tiež určite pridá aj USA. Tá je však podľa dostupných informácií v tejto chvíli pozadu.

Samotná 6G sieť však určite nepríde zajtra, o rok a ani o päť rokov. Dlhodobo sa hovorí o tom, že jej prevádzka bude pre bežných ľudí dostupná až v období okolo roku 2030, takže si na ňu ešte poriadne dlho počkáme.

Na Slovensku ešte neskôr 

Zároveň tiež treba brať v úvahu, že na Slovensku všetko dlho trvá. S celoplošným zavedením 6G sa tak môžeme stretnúť aj o celé roky neskôr.

Hovorí sa, že 6G sieť by mohla byť veľmi prínosná pre automobilový priemysel a celkovo autonómnu dopravu, ktorá sa teraz vo veľkom tlačí do popredia. Rovnako ju však budeme vedieť využívať aj pri výskume, či extrémne rýchlom prenose veľkého množstvo súborov bez nutnosti používania kábla.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  AKTUÁLNE: TV Markíza nemusí byť dostupná pre 134 tisíc Slovákov. Tento operátor ju možno vyradí z ponuky
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJSvetApple
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.