Ďalšia revolúcia je zdá sa na obzore. Ako informuje portál Teraz (TASR), americký miliardár Elon Musk má veľký dôvod na oslavu. Jeho spoločnosť Neuralink totiž získala od amerických regulačných orgánov povolenie, aby mohla začať testovať špeciálne mozgové implantáty na ľuďoch.

Spoločnosť Neuralink síce ešte nezačala nábor, no vo svojom príspevku na sociálnej sieti Twitter uviedla, že možnosť vykonať prvú klinickú štúdiu na ľuďoch považuje za dôležitý miľník pre jej budúcnosť. Práve týmto spôsobom by sa mal dať prepojiť ľudský mozog s modernou výpočtovou technológiou. Dlhodobým cieľom spoločnosti Neuralink je dosiahnute symbiózy medzi človekom a strojom.

Elon Musk ešte minulý rok uviedol, že jeho spoločnosť dlho pracovala na tom, aby sa jej podarilo vyvinúť prvý ľudský implantát. Túto technológiu chce však začať testovať až vtedy, kým si bude na 100 % istá, že to bude fungovať správne. Neuralink je veľmi opatrný pred tým, než tento implantát poprvýkrát vloží do človeka.

Testovali ich na opiciach 

Vývoj mozgového implantátu v podaní Neuralink nie je žiadnou novinkou. Technologická spoločnosť už v roku 2019 celému svetu prisľúbila, že prvé testy na ľuďoch bude schopná vykonať niekedy v roku 2020. To sa však doteraz nepodarilo, no zdá sa, že firma je k dôležitému cieľu konečne veľmi blízko.

Samotné prototypy implantátov sú dnes veľké zhruba ako minca a Neuralink ich testoval na opiciach, ktorým technológiu vložil priamo do lebky. Firma potom demonštrovala, že opice sú schopné s implantátom hrať počítačové hry či dokonca pohybovať kurzorom po obrazovke počítača.

 

Implantáty nám vrátia zrak a pohyblivosť 

Elon Musk sa dávnejšie vyjadril, že cieľom jeho implantátov je pomôcť zdravotne postihnutým osobám. Podľa slov miliardára je pomocou týchto technológií možné vrátiť ľuďom zrak alebo pohyblivosť končatín. Technológia od Neuralinku vrad dokáže obnoviť plnú funkčnosť človeku, ktorý má poškodenú miechu.

Uvidíme teda, ako bude vývoj tejto technológie pokračovať a ako dopadnú prvé klinické testy na človeku. Pochopiteľne je to veľký krok, ktorý môže byť veľmi prospešný pre medicínu. Dajte nám vedieť do komentára, čo si o tom myslíte vy.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz

Mozgové čipy
Zdroj: SvetApple (BING AI)
Prečítajte si tiež  AKTUÁLNE: WhatsApp šokoval, používateľa tajne odpočúval v noci
Môže ťa zaujímať
- Reklama -