Predseda vlády SR Robert Fico sa začína výrazne angažovať v automobilovom priemysle, najmä v oblasti prechodu na elektromobilitu. Ako informuje portál Euractiv, Fico uviedol, že do mesiaca bude vypracovaný podrobný plán zahŕňajúci legislatívne, inštitucionálne a finančné opatrenia.

Oznámenie premiéra prišlo po veľkom stretnutí z 25. januára so zástupcami Európskej komisie, vlády, národnej rady, automobilového priemyslu a automobilových združení. Toto stretnutie bolo pomerne jedinečné, pretože sa ho zúčastnili kľúčoví aktéri z odvetvia, vrátane súčasných a budúcich výrobcov automobilov, akademickej obce a spoločností zameraných na výrobu batérií.

Uznávajúc rýchly pokrok v globálnom automobilovom sektore, predseda vlády zdôraznil potrebu okamžitých opatrení. Akékoľvek odkladanie prechodu na elektromobilitu podľa Fica neprichádza do úvahy. Slovensko by riskovalo, že by mu v tomto smere ušiel vlak.

Aby sa tomu predišlo, vláda transformuje vstupy z týchto diskusií do bilaterálnych rokovaní s ministerstvom hospodárstva. Tieto rokovania budú formovať národnú stratégiu prechodu od tradičnej automobilovej výroby k elektromobilite.

Po ukončení bilaterálnych stretnutí, na ktorých jednotliví výrobcovia vyjadria svoje špecifické potreby a spoločné požiadavky, bude zvolané osobitné zasadnutie vlády. Toto zasadnutie bude zamerané výlučne na prechod automobilovej výroby na Slovensku na elektromobilitu.

Reklama: Využite zľavový kód „svetapple20“ a nakupujte na Loopi.sk všetko príslušenstvo pre Apple zariadenia s 20 % zľavou. Akcia platí aj na produkty, ktoré už sú zľavnené. Ušetriť teda môžete pomerne dosť peňazí. 

Elektromobilita bude pre Slovensko dôležitá 

Tesla peniaze
Zdroj: Unsplash / Dmitry Novikov / Stock Birken (úprava redakcie)

Ku celej téme sa vyjadril aj eurokomisár Maroš Šefčovič. Ten zdôraznil význam automobilového priemyslu nielen pre Slovensko, ale aj pre celé európske hospodárstvo. Dokonca ho označil za jeho „chrbtovú kosť“.

Poukázal na to, že tento priemysel predstavuje približne 13 miliónov priamych a nepriamych pracovných miest a investuje viac ako 59 miliárd eur do európskej vedy a výskumu, čím sa najvýznamnejšie podieľa na vedeckom a výskumnom rozvoji európskeho hospodárstva.

Táto ambiciózna iniciatíva predstavuje strategický krok Slovenska smerom k udržateľnej budúcnosti, ktorý využíva spoluprácu medzi vládou a priemyslom na zvládnutie zložitého prechodu na elektromobilitu. Uvidíme, ako to dopadne.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Výpoveď Steva Jobsa nebude zeverejnená!
Môže ťa zaujímať
- Reklama -