Umelá inteligencia je v posledných mesiacoch témou číslo jedna. Táto technológia sa preslávila najmä vďaka ChatGPT, v ktorom už dlhšiu dobu funguje výkonný jazykový model GPT-4. A aj keď ide evidentne o budúcnosť počítačového priemyslu, treba si na ňu dávať obrovský pozor. Niektoré AI nástroje môžu narobiť v nesprávnych rukách obrovské škody a problémy. Ľudia si ich sťahujú z Dark Webu.

Americký Federálny úrad pre vyšetrovania (FBI) podľa portálu Bleepingcomputer varuje ľudí pred nebezpečnými hackermi, ktorí využívajú AI na vytváranie falošného vizuálneho obsahu, s ktorým môžu byť vydieraní. Hovorí sa tomu Sextortion a zlomyseľní kriminálnici hrozia svojim obetiam, že ak im nezaplatia, zverejnia ich explicitné obrázky, ktoré im ukradli z počítačov, alebo ich vygenerovali pomocou umelej inteligencie.

Tu treba upozorniť, že v mnohých prípadoch, s ktorými sa bežne stretávame aj na Slovensku, títo online podvodníci nemajú žiaden prístup ku vašim fotkám, videám alebo zvukovým nahrávkam. Snažia sa vás jednoducho nachytať pomocou nátlaku, aby ste im zaplatili. Po novom však využívajú úplne iné, oveľa sofistikovanejšie metódy, ktoré sú veľmi nebezpečné. Obrázky si jednoducho sami vyrobia.

Prečítajte si tiež  Toto je 6 dôvodov, prečo môže byť ChatGPT nebezpečný

Obsah nájdu na vašich sociálnych sieťach 

Hackeri sa podľa FBI najskôr dostanú na sociálne siete obete, z ktorých si posťahujú bohatý audio-vizuálny materiál. Ten následne vložia do špeciálnych nástrojov AI, ktoré dokážu vytvoriť sexuálne explicitný obsah.

Zvyčajne ich sťahujú z Dark Webu, nakoľko bežne dostupné nástroje umelej inteligencie takéto požiadavky odmietajú. Predstaviť si to môžete tak, že tieto programy dokážu „vyzliecť“ osobu, ktorá je oblečená v šatách, pričom to pôsobí veľmi uveriteľne a realisticky. Taktiež dokážu vystrihnúť tvár osoby a následne ju „prilepiť“ na fotografiu cudzej nahej postavy.

FBI už od apríla 2023 začala zaznamenávať zvýšený počet obetí takéhoto vydierania. Online podvodníci zvyčajne postupovali tak, že najskôr si pýtali finačnú platbu, alebo darčekové poukážky s vyhrážkami, že pokiaľ ich nedostanú, všetky fotky a videá rozpošlú známym a rodinným príslušníkom obete.

Dokonca existujú aj prípady, kedy „sextortionisti“ zverejnili takýto obsah na určitých internetových stránkach a následne požadovali od osoby platbu. Kým nezaplatila, fotografie alebo videá z týchto webov nestiahli.

Prečítajte si tiež  Umelá inteligencia by vyhubila ľudstvo jadrovými zbraňami. Takýto by bol jej postup

Táto téma sa najmä v súčasnej dobe čoraz viac týka aj maloletých osôb, čo je podľa FBI obrovský problém. Aj preto si treba dávať pozor na súčasné schopnosti umelej inteligencie a pokúsiť sa voči ním aspoň trochu brániť.

Ako sa ochrániť pred takýmto vydieraním? 

Ideálne samozrejme je, aby ste na svojich sociálnych sieťach nemali zverejnené žiadne fotografie alebo videá samého seba – čo však väčšina ľudí nedodržiava. To najmenej, čo teda môžete urobiť je, že svoje profily zamknete, vďaka čomu sa ku vášmu účtu útočník nedostane.


Aj tento článok sme vytvorili vďaka nášmu novému e-shopu Loopi.sk, kde si môžete zakúpiť kvalitné príslušenstvo pre svoj iPhone, Apple Watch, Mac alebo ďalšie zariadenia. Využite aj drobnú zľavu pri platbe cez Apple Pay.

Loopi reklama
Reklama

Iste, môže zneužiť vašu profilovú fotku (dá sa nahradiť grafickým avatarom), alebo zábery, ktoré vás zachytávajú na rôznych internetových stránkach, prípadne v YouTube videách. Ak však nebudú mať dostatok materiálov, pravdepodobne nevytvoria dostatočne dôveryhodný explicitný obsah. A práve to ich môže odradiť.

Na druhej strane, ak má niekto odomknutý profil, na ktorom zdieľa množstvo fotiek či videí samého seba, automaticky zjednodušuje cestu kriminálnikom, aby ich zneužili. Pamätajte, sociálne siete sú na jednej strane obrovským zdrojom zábavy, no na druhej strane môžu byť aj extrémne nebezpečné. A preto ku ním treba pristupovať maximálne zodpovedne.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -