Len nedávno sme vás informovali o tom, že používanie niektorých produktov od spoločnosti Huawei môže byť v Európe oficiálne zakázané zo strany rozhodnutia Európskej únie. Dôvodom sú údajné bezpečnostné rizika, ktoré táto čínska značka na starom kontinente predstavuje. Ako dnes informoval portál Teraz.sk, tieto očakávania sa stali realitou. A Huawei nie je jediné.

Európska komisia sa totiž domnieva, že spoločnosti Huawei a ZTE, ktoré vyrábajú komponenty pre moderné super-rýchle 5G siete, predstavujú pre EÚ podstatne vyššie bezpečnostné riziká, ako iní dodávatelia. Thierry Bretton, komisár pre vnútorný trh EÚ zdôraznil, že si nemôžeme dovoliť závislosť na technológiách, ktoré by sa mohli stať v budúcnosťou tajnou zbraňou proti našim záujmom.

Odporúčanie vyhýbať sa technológiám od spoločností Huawei už existovalo pred tým, no členské štáty ho vo veľkom ignorovali. Aj preto prišiel plošný zákaz, ktorého sa budú musieť držať všetci operátori v rámci únie.

Bertton už medzičasom vyzval členské štáty a tiež telekomunikačných operátorov, aby prestali používať 5G zariadenia od výrobcov Huawei a ZTE.

Huawei vraj cez 5G komponenty špehuje ľudí 

Doterajšie kroky voči obmedzeniu používania 5G zariadení od Huawei a ZTE boli vraj príliš pomalé, pričom Bretton hovoril dokonca o ohrození kolektívnej bezpečnosti únie. Komisár sa domnieva, že starý kontinent by bol z toho dôvodu príliš závislý na čínskych technológiách, kvôli čomu by mohol byť v budúcnosti viac zraniteľný.

Čínske Huawei to pritom nemá zrátané len na území EÚ, ale aj vo Veľkej Británii a samozrejme v USA, kde dostala táto firma plošný zákaz predaja zariadení. Dôvodom je fakt, že sa tamojšia vláda domnieva, že produkty od Huawei mohli slúžiť na špionážne aktivity čínskych tajných služieb. Dajte nám vedieť do komentára, čo si o tom myslíte vy.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  AKTUÁLNE: Telekom začína s vypínaním 3G siete. Tieto slovenské okresy sú prvé na rane
Môže ťa zaujímať
- Reklama -