Európska únia prichádza neustále s novými návrhmi a odporúčaniami, ktoré majú vplyv na obchodnú činnosť rôznych spoločnosti. Apple musí napríklad kvôli niektorým zákonom zaviesť USB-C konektor v iPhone 15 a taktiež sprístupniť inštaláciu aplikácií do iOS aj mimo internetového obchodu App Store. Zdá sa však, že niektoré firmy majú s EÚ ešte oveľa väčšie problémy. Pekným príkladom je čínske Huawei.

Táto technologická spoločnosť, ktorá bola pred tvrdými sankciami zo strany USA dokonca najväčším výrobcom smartfónov na svete, sa musí podľa denníka Financial Times pripraviť na veľký koniec v rámci európskeho trhu. EÚ totiž uvažuje nad tým, že členským štátom zakáže, aby využívali vo svojich moderných 5G sieťach technológie od Huawei. Dôvodom je fakt, že je považovaná za veľké bezpečnostné riziko.

Brusel už v minulosti zverejnil odporúčanie, v rámci ktorého chcel dosiahnuť, aby sa členské štáty vyhýbali využívaniu investícií a technológií od potencionálne rizikových značiek. V súčasnosti sa však týmto pravidlom riadi iba tretina z nich, pričom zvyšok má do svojej infraštruktúry naďalej vkladať komponenty od Huawei.

Thierry Breton, eurokomisár pre vnútorný trh sa domnieva, že to nie je správne a takéto konanie môže ohrozovať kolektívnu bezpečnosť únie. Aj preto je na stole úplný zákaz. Problém je však v tom, že keď už sa aj veci dajú do pohybu, kým politici schvália nové opatrenia, trvať to môže poriadne dlhú dobu. Bavíme sa tu minimálne o jednom a viac rokoch!

Huawei v tom má jasno 

Spoločnosť Huawei sa samozrejme ku tejto téme vyjadrila, pričom zdôraznila, že nevidí dôvod, prečo by jej produkty mali byť zakázané v rámci 5G infraštruktúry jednotlivých členských štátov. Technologický gigant uviedol, že žiaden súd nikdy nepotvrdil, že by sa dopustil akejkoľvek krádeže duševného vlastníctva. Aj preto považuje akékoľvek pochybnosti zo strany EÚ za irelevantné.


Aj tento článok sme vytvorili vďaka nášmu novému e-shopu Loopi.sk, kde si môžete zakúpiť kvalitné príslušenstvo pre svoj iPhone, Apple Watch, Mac alebo ďalšie zariadenia. Využite aj drobnú zľavu pri platbe cez Apple Pay.

Loopi reklama
Reklama

Uvidíme teda, aký bude mať celý tento proces výsledok. Dobrou správou pre niektorých fanúšikov značky ale je, že bežné produkty, ako napríklad inteligentné hodinky či smartfóny, by sa teoreticky mohli na európskych trhoch ponúkať aj naďalej. Otázne by ale v takomto prípade zostávalo, či by sa to čínskej značke vôbec oplatilo. Čo si o tom myslíte vy?

Prečítajte si tiež  Apple reaguje na situáciu v Číne. Firma znižuje objednávky iPhonu 14 a iPhonu 14 Plus

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -