Takzvané prémiové SMS správy nie sú lacná záležitosť – čiastka za jednu SMS môže byť aj viac ako 10 EUR. „V praxi sa však stretávame najmä s nižšími opakujúcimi sa čiastkami“ uvádza Eduarda Hekšová, riaditeľka spotrebiteľskej organizácie dTest.

Typicky ide o ponuky, kedy je prvý mesiac objednanej služby zadarmo a podobne. Službou v takomto prípade môže byť napríklad predplatné za hru alebo prístup ku plateným stránkam na internete. Niekedy je touto službou napríklad lokalizácia telefónu.

Objednávka môže v určitých prípadoch vzniknúť aj nechceným kliknutím na odkaz v online hre. Početnú skupinu však tvoria aj spotrebitelia, ktorí objednávku neurobili vôbec a čiastky sa im napriek tomu pravidelne strhávajú. „V takýchto prípadoch je vhodné bezodkladne kontaktovať spoločnosť, ktorá neobjednanú službu poskytuje, alebo operátora, ktorý spotrebiteľovi pomôže s ďalším postupom a prípadne ďalšie platby zablokuje“ vysvetľuje Eduarda Hekšová.

Pozor na správy s neexistujúcou objednávkou 

S prípadmi, keď spotrebiteľom prišla na mobilný telefón informácia o zrealizovanej platbe bez toho, aby v danej chvíli nejakú objednávku vykonali, sa spotrebiteľská poradňa dTestu stretáva veľmi často.

Veľkú časť sťažností na opakujúce sa služby tvoria objednávky so starším dátumom, ktoré boli spoplatnené neskôr. Pokiaľ si spotrebitelia nič neobjednajú, nie sú, samozrejme, povinní nič platiť. V prípade sporu by spoločnosť musela preukázať, že bola uskutočnená objednávka. Napriek tomu nie je vhodné s riešením príliš dlho otáľať.

Neznáme platby je najlepšie riešiť bezodkladne. Z našich skúseností môžeme potvrdiť, že spoločnosti peniaze po výzve často vrátia. „Evidujeme desiatky sťažností, ktoré sa s poskytovateľom služby vyriešili dohodou – predplatné sa ukončilo a strhnuté peniaze sa spotrebiteľom vrátili“ dodáva Eduarda Hekšová.

Čo robiť, keď vám už služba strháva peniaze?

Odpoveď je jednoduchá. Pokiaľ sa spotrebiteľovi strhávajú peniaze a on netuší za čo, mal by sa bezodkladne obrátiť na poskytovateľa služby alebo na svojho operátora, ktorý mu pomôže s ďalším postupom, ako situáciu vyriešiť. V opačnom prípade hrozí, že postupne príde o desiatky či možno stovky eur, ktoré sa pripíšu na účet podvodníkov.

Na záver len chceme pripomenúť náš SvetApple bazár, v ktorom dnes nájdete viac ako 500 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner
Prečítajte si tiež  Amazfit GTR 4 sú alternatívou pre Apple Watch SE. Podporujú iPhone, majú brutálnu výdrž batérie a teraz sú v zľave
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJSvetApple
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here