Ministerstvo dopravy prichádza s novinkou, ktorá poteší mnohých motoristov. Na Slovensku si konečne budete môcť zakúpiť aj najdostupnejšiu jednodňovú diaľničnú známku. Táto zmena, ktorú dnes definitívne schválili poslanci Národnej rady SR, nadobudne účinnosť od 1. augusta 2024. Informuje o tom RTVS.

Najdôležitejšie: Nová jednodňová známka, ktorí bude zavedená v súlade so všetkými európskymi smernicami poskytne vodičom väčšiu flexibilitu pri využívaní spoplatnených ciest. Rovnako ako ostatné známky, aj táto bude dostupná výlučne v elektronickej forme a bude slúžiť domácim aj zahraničným motoristom. Jej nákup preto zvládnete aj priamo z vášho telefónu.

Zároveň tiež treba vedieť, že dochádza k zrušeniu diaľničnej známky s platnosťou na celý kalendárny rok, ktorá už podľa ministerstva nemá popri novšej 365-dňovej známke svoje opodstatnenie.

Novela upravuje aj pravidlá úhrady, pričom deň určený užívateľom bude prvým a jediným dňom platnosti jednodňovej známky, bez ohľadu na dátum jej zakúpenia.

Poslanci zamietli návrh, aby sa z pokuty stala ročná diaľničná známka 

Hoci je príchod jednodňovej diaľničnej známky skvelou správou pre všetkých motoristov, poslanci zamietli pozmeňovací návrh poslanca Júliusa Jakaba, ktorý navrhoval možnosť zaplatenia pokuty za jazdu bez známky ako formu úhrady ročnej diaľničnej známky.

Súčasťou Jakabovho návrhu bolo aj zvýšenie spodnej hranice pokuty z 50 na 60 eur, čo by zodpovedalo cene 365-dňovej známky.

Cena všetkých diaľničných známok na Slovensku

  • Známka na 365 dní – 60 €
  • Známka na 1 mesiac – 17 €
  • Známka na 10 dní – 12 €
  • Známka na 1 deň – 5,40 €

Nové opatrenia prinášajú zmeny, ktoré môžu ovplyvniť každodenné cestovanie po slovenských diaľniciach. Ako sa vám páči táto nová flexibilita? Podeľte sa o svoj názor v komentároch.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1 000 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Najlepšia akčná kamera GoPro HERO12 Black je lacnejšia o takmer 100 €
Môže ťa zaujímať
- Reklama -