S geomagnetickými búrkami sa stretávame niekoľkokrát ročne. Aj keď ich voľným okom nevidíme, v praxi môžeme ich vplyv cítiť najmä na elektronických zariadeniach. Týka sa to napríklad výpadkov satelitov alebo kolísania elektrickej energie. Kedy presne dorazí najbližšia geomagnetická búrka k zemi?

Ako informuje portál iMeteo, nový vysokorýchlostný prúd slnečného vetra je už na ceste k nám, pričom plynný materiál prúdi z kaňonovitého otvoru v slnečnej atmosfére.

Slnečný vietor by mal doraziť k zemi spolu s nabitými časticami koronálnej hmoty začiatkom decembra. Akonáhle sa tieto nabité častice stretnú s magnetickým polom planéty, nastane to, čo nazývame ako „geomagnetická búrka“.

iMeteo spresňuje, že tento jav pocítime pravdepodobne už 1. alebo 2. decembra 2022, pričom sila búrky by mala dosiahnuť triedu G1.

V tomto bode je dôležité zdôrazniť, že sila geomagentických búrok sa určuje na stupnici od G1 do G5, pričom platí, že čím väčšie číslo, tým silnejší môžu mať vplyv na ľudstvo. Zatiaľ čo pri stupni G1 nehrozí žiadne výrazne nebezpečenstvo, pri stupni G5 už môže dôjsť k závažnému poškodeniu elektronických zariadení alebo dlhodobým výpadkom siete.

V decembri sa teda nemusíte obávať žiadnych zásadných problémov. Ak k niečomu dôjde, tak to budú maximálne krátke výpadky satelitných technológií alebo kolísanie siete. V praxi sa tak môžete stretnúť napríklad s tým, že vám na mobile nepôjde sieť, internet alebo GPS. Taktiež platí, že sa s tým stretnú najmä ľudia žijúci vo vyšších zemepisných šírkach.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Slovenský ESET odhalil nebezpečný malware na macOS. Kradol citlivé dokumenty a špehoval používateľov
Môže ťa zaujímať
- Reklama -