Možno, že ste v médiách zachytili informáciu o tom, ako sa na Slovensku od apríla 2023 zmenia registračné poplatky za prihlásenie vozidiel. Parlament to schválil ešte koncom roka 2022.

Po novom už nebude dôležitý iba výkon a vek vozidla, ale do hry vstupuje emisná norma (nahrádzajúca vek), ktorá extrémne predraží prihlásenie staršieho motorového vozidla s vyšším výkonom.

- Reklama -

V praxi to napríklad znamená, že ak si kúpite BMW 530d z roku 2007 a výkonom 171 kW, za jeho prihlásenie nezaplatíte registračný poplatok 100 € ale až 875 € čím sa jeho kúpa stane neatraktívna. Naopak, ak si kúpite úplne nové BMW 530d z roku 2023 s výkonom 195 kW, jeho prihlásenie vás už nebude stáť 1900 € ale iba 570 €.

Fanúšikovia starších vozidiel s vyšším výkonom, no nižšou emisnou normou sa preto voči novému rozhodnutiu búria a hoci je to celé myslené dobre, v skutočnosti to môže spôsobiť, že pre ľudí s nižším príjmom bude kúpa jazdeného auta menej dostupná. A nebavíme sa len o prémiových vozidlách s vysokým výkonom, ale aj celkom obyčajných „ľudových“ značkách.

Hľadáte kvalitný kryt pre svoj iPhone? Na Loopi.sk ho nájdete. Ceny štartujú na 9,99 € a zaplatiť za ne môžete rýchlo a jednoducho aj cez Apple Pay. Tak na čo ešte čakáte? (reklama)

Slováci spustili petíciu. Podpísať ju môžete aj vy

peticia proti novým registračným poplatkom
Zdroj: MojaPeticia (snímka obrazovky)

Na platforme mojapeticia.sk vznikla nová výzva, ktorej cieľom je vyzbierať až 50 000 podpisov. A aj keď sa to zdá ako pomerne ambiciózny plán, v čase písania tohto článku ich bolo cez 16 000 a do konca výzvy zostávalo ešte 81 dní.

„Podpisom tejto petície vyjadríte nesúhlas s poslednou zmenou výšky registračného poplatku, pri prepise auta platnej od Apríla 2023. Podľa poslednej zmeny sa registračný poplatok už nebude odvíjať od veku vozidla ale od emisnej normy a teda noví majitelia starých a výkonných áut, budú nútení platiť registračný poplatok až do výšky 3900€. Tento poplatok bude nutné uhradiť pri každom prepise auta až po jeho vyradenie z evidencie. Rovnako tým podporíte návrh na používanie starého systému výpočtu, na základe výkonu a veku vozidla, ako tomu bolo doteraz.“ uvádza sa na webe

Uvidíme teda, či bude táto snaha Slovákov na konci dňa úspešná alebo nie. Každopádne, nové registračné poplatky mnohí ľudia považujú za extrémne predražené a radšej by sa vrátili ku pôvodnému systému, ktorý funguje aj dnes a zohľadňuje len výkon a vek vozidla.

Dajte nám vedieť do komentára, čo si o tom myslíte vy. Tešíme sa na všetky vaše postrehy a názory.

Pre ilustráciu nových registračných poplatkov prikladáme na závar aj tabuľky, kde si môžete pozrieť výsledné ceny. Výkon (prvý tabuľka) treba vynásobiť koeficientom podľa emisnej normy (druhá tabuľka):

Registračný poplatok za prihlásenie vozidla 2023
Zdroj: MVSR (snímka obrazovky)
Registračný poplatok za prihlásenie vozidla 2023
Zdroj: NRSR

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -