Nie je to tak dávno, čo sme sa začali stávať svedkami množstva nechutných podvodov, ktoré mali za cieľ oklamať Slovákov využívajúcich online predajné platformy. Podvodníci sa nezastavia a ich najnovším trikom je zneužívanie mena známych doručovateľských služieb, medzi ktoré patrí napríklad aj spoločnosť Packeta. O celom prípade nás najnovšie informuje stránka Hoaxy a podvody na sociálnej sieti Facebook.

Ako podvod funguje? 

Celé to začína tak, že podvodník vás kontaktuje so záujmom o kúpu tovaru. Tvrdí, že zaň zaplatí vopred a zašle kuriéra, aby si tovar vyzdvihol. Sľubuje jednoduchý a bezstarostný obchod, no realita vždy úplne iná. Namiesto platby vám pošle falošný formulár, do ktorého máte zadať údaje o vašej kreditnej karte alebo prístup do internetbankingu.

V tomto momente by mali vo vašej hlave začať blikať všetky alarmy. Namiesto očakávanej platby totiž riskujete, že prídete o všetky svoje peniaze. Nie je to žiaden vtip. Hoci na vás podvodný e-mail môže pôsobiť presvedčivo, pri bližšom pohľade odhalíte viaceré podozrivé znaky, ktoré vám naznačia, že tu niečo nie je v poriadku. Útočníkom pomocou formulára zašlete informácie o karte a tí vám v krátkom čase vybielia účet.

Aj keď meno odosielateľa môže byť slovenské, akonáhle si skontrolujete e-mailovú adresu, pravdepodobne vám príde podozrivá. Rovnako tak sa môžete zamerať aj na text, ktorý má často gramatické a štylistické chyby. Jednoducho pôsobí, ako totálny strojový preklad.

Navyše keď sa prekliknete na falošný formulár, často vás navedie na URL adresu, ktorá sa ani netvári, ako adresa kuriérskej spoločnosti, prípadne sa v nej nachádza chyba, alebo nemá doménu „.sk“.

Zo sociálnych sietí na naše e-maily 

Celé by sme to mohli uzavrieť tým, že hoci sa tento podvod začína rozširovať po celom Slovensku a objavovať v e-mailových schránkach bežných ľudí, v skutočnosti nejde o nič nové, len sa trochu preorientoval zo sociálnych sietí, kde sme naň boli zvyknutí doposiaľ (a stále tam je, takže si dávajte pozor).

Zlaté pravidlo, ako nenaletieť je zostať skeptický voči podobným „výhodným“ ponukám a za žiadnych okolností nepísať údaje o karte do žiadnych formulárov, ktoré vám potencionálny kupujúci pošle.

Nezabudnite tiež dať vedieť svojim známym, aby si pred podobným typom podvodov dávali obrovský pozor. V modernom digitálnom svete platí dvojnásobne, že ak niečo vyzerá príliš dobre na to, aby to bolo pravdivé, pravdepodobne to pravdivé nie je…

Prečítajte si tiež  Známa slovenská banka bojuje s obrovským hoaxom. Upozornila naň aj polícia

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -