NASA varuje celý svet pred potencionálnou hrozbou z vesmíru. Jej mŕtvy satelit RHESSI, ktorá bol do kozmu vyslaný ešte v roku 2002 a z prevádzky ho vyradili v roku 2018 môže už čoskoro vstúpiť do zemskej atmosféry. Dokonca hrozí riziko, že ublíži človeku. Téme sa venoval portál Space.

Americká armáda odhaduje, že RHESSI začne padať na Zem najneskôr 20. apríla o 13:40 nášho času. Pokojne však ku tomu môže dôjsť aj skôr. Samotný satelit našťastie nepatrí medzi tie najväčšie, no predsa váži až 270 kilogramov. NASA však ubezpečuje, že väčšina z tejto hmoty sa stihne premeniť na popol a paru v zemskej atmosfére.

Problém je však v tom, že niektoré komponenty by teoreticky mohli prežiť pád na Zem, na základe čoho NASA vydala varovanie, že RHESSI môže ublížiť človeku.

Pravdepodobnosť, že sa to stane je ale v súčasnosti veľmi nízka a pohybuje sa na úrovni 1 : 2 467.

padá satelit
Zdroj: NASA (úprava redakcie)

Rovnako tak nie je jasné, na aké miesto mŕtvy satelit vo finále dopadne. V prípade podobných incidentov to býva najčastejšie oceán, kde trosku nespôsobujú škody ani zranenia. Vždy je tu však riziko, že trafia mestá, alebo iné obývané oblasti. Najhoršie je, že sa voči tomu nedá nijak brániť…

Podobných objektov sú vo vesmíre tisíce  

Satelit RHESSI môžeme označiť za smutnú pripomienku toho, koľko odpadu sa v súčasnosti nachádza vo vesmíre.

Globálne siete na sledovanie vesmíru sledujú cez 30 000 kusov vesmírneho odpadu, nad ktorými nie je možné udržiavať kontrolu. Ktorýkoľvek z nich sa môže kedykoľvek dostať do zemskej atmosféry.

Problém nastáva však najmä vtedy, keď tieto drobné úlomky zasiahnu funkčný satelit alebo dokonca posádku kozmickej lode. Vesmírom totiž putujú neuveriteľnou rýchlosťou, až 28 160 km/h, čo môže zapríčiniť nepredstaviteľné škody.

Padali už aj 23 tonové rakety 

Zaujímavosťou je aj to, že ku pádom podstatne väčších objektov dochádza pomerne často. Naposledy sa to stalo minulý rok v novembri, keď na Zem spadol až 23-tonový hlavný stupeň čínskej rakety Long March 5B.

Išlo o štvrtú takúto misiu Číňanov, pričom každá jedna z nich sa vyznačovala nekontrolovateľnými návratmi masívnej základnej fázy rakety. Našťastie sa však nikdy nikomu nič nestalo. Snáď to tak dopadne aj pri satelite RHESSI.

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  AKTUÁLNE: Meno slovenskej banky zneužívajú podvodníci. Polícia varuje, že môžete prísť o peniaze
Môže ťa zaujímať
- Reklama -