Najznámejšia streamovacia platforma na svete má ďalší problém, tentokrát v Južnej Kórei. Zažaloval ju tamojší poskytovateľ internetových služieb – spoločnosť SK Broadband, ktorý od Netflixu žiada zaplatenie zvýšených nákladov na prevádzku a údržbu internetovej siete. Dôvodom je masívny počet nárastu divákov americkej spoločnosti, o čom nás informovala agentúra Reuters.

Táto žaloba prišla iba chvíľu po tom, čo súd v Soule rozhodol, že Netflix musí zaplatiť adekvátnu čiastku poskytovateľom internetových služieb za to, že nadmerne využíva ich sieť. Na stranu operátora sa postavili viacerí juhokórejskí zákonodarcovia.

Netflix začal vyšetrovanie. S SK Broadband sa pokúsi dohodnúť

Netflix na obrazovke iPhonu 13
Zdroj: Unsplash / Matteo Vella (úprava redakcie)

Americká spoločnosť Netflix samozrejme na všetko reagovala, pričom vo svojom oficiálnom stanovisku uviedla, že celú situáciu nechá prešetriť a potom sa bude snažiť o dialóg so spoločnosťou SK Broadband. Nechce totiž, aby jej zákazníci boli negatívne ovplyvňovaní nadmerným využívaním siete.

Prečítajte si tiež  iPhone 14 a iPhone 14 Pro: Cena, dizajn, výdrž batérie a všetky novinky, ktoré potrebujete vedieť

Len pre predstavu, podľa zahraničných médií je práve Netflix druhým najväčším generátorom dátovej prevádzky v krajine hneď po službe YouTube od spoločnosti Google. Ani jedna z firiem však neplatí zvýšené poplatky za nadmerné využívanie siete na rozdiel od spoločností Amazon, Apple a Facebook.

Za päť rokov vzrástla dátová prevádzka Netflixu až 24-násobne 

Netflix
Zdroj: Unsplash / Dima Solomin

Spoločnosť SK Broadband uvádza, že dátová prevádzka Netflixu vzrástla od mája 2018 až 24-krát na 1,2 bilióna bitov za sekundu. Dôvodom má byť úspech niektorých produkcií, ako napríklad „Squid Game“ či „D.P.“

Operátor uvádza, že poplatok, ktorý by mu mal Netflix zaplatiť predstavuje iba za rok 2020 až 27,2 miliardy wonov, čo je v prepočte zhruba 22,9 milióna eur. Netflix sa samozrejme voči pôvodným rozhodnutiam súdu odvolal, pričom ďalšie pojednávanie začne v decembri 2022.

Streamovacia služba tiež doplnila, že v Južnej Kórei prispela k vytvoreniu približne 16 000 nových pracovných miest, vďaka ktorým sa krajina dočkala investície vo výške asi 770 miliárd wonov. Celkový hospodársky efekt pôsobenia Netflixu v Južnej Kórei má potom predstavovať asi 5,6 bilióna wonov.

Uvidíme teda, ako to celé dopadne.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -