Celý technologický priemysel sa aktuálne nachádza v kríze, ktorá je spojená s vysokou infláciou, rastúcimi cenami energií a ďalšími problémami. Ľudia nakupujú mobilné zariadenia menej ako v predošlom období, pričom ich výrobcovia to pocítili na vlastnej koži. Po tom, čo spoločnosť Apple priznala, že aj jej iPhone sa prestáva tak dobre predávať prichádza ďalšia šokujúca správa.

Ako informuje portál Mobileworldlive, kedysi jeden z najväčších výrobcov mobilných zariadení na svete, ktorý v čase najväčšej slávy stelesňoval niečo, ako je dnes Apple, plánuje znížiť svoje náklady o 800 miliónov až 1,2 miliardy eur do roku 2026. Zároveň pri tom počíta so zredukovaním pracovnej sily až o 16 %, nakoľko v treťom štvrťroku 2023 zaznamenal až 69 % pokles čistého zisku. No a o koho ide?

Samozrejme, že o legendárnu spoločnosť Nokia, ktorá počas ohlasovania finančných výsledkov zdôraznila, že v najbližšom období plánuje veľmi rýchlo nasadiť program znižovania nákladov, vďaka ktorému by mohla ušetriť až 400 miliónov eur v roku 2024 a ďalších 300 miliónov v roku 2025.

Nokia prepustí 14 000 ľudí 

Nokia
Zdroj: Unsplash / Isaac Smith

Možno by ste to neboli povedali, no pre Nokiu dnes po celom svete pracuje cez 86 000 ľudí. Firma však musí vykonať množstvo organizačných zmien, v rámci ktorých príde o prácu až 14 000 zamestnancov. Zahraničné média očakávajú, že najväčšie škrty sa dotknú divízie pre mobilné siete a cloud a tiež interných podnikových funkcií.

Pekka Lundmark, prezident a generálny riaditeľ spoločnosti Nokia uviedol, že spoločnosť stále verí v dlhodobú atraktívnosť trhov, na ktorých pôsobí. Ďalšie revolúcie v oblasti cloud computingu a AI sa vraj nemôžu uskutočniť bez významných investícií do sietí, ktoré majú výrazne vylepšené možnosti a ktorým sa venuje práve Nokia.

A aj keď je podľa Lundmarka načasovanie oživenia trhu neisté, firma sa snaží prijímať rozhodné opatrenia na troch úrovniach: strategickej, prevádzkovej a nákladovej.

Je nutné zdôrazniť, že aj keď bola Nokia v minulosti priekopníkom vo výrobe mobilných zariadení a neskôr aj smartfónov, dnes sa tomuto segmentu venuje už iba okrajovo. Ako už bolo spomenuté v texte, firma sa zameriava najmä na sieťové technológie, pričom napríklad v oblasti 5G je jednou z popredných spoločností, nakoľko tu vlastní približne 4 500 patentov.

Aj tak, ale evidentne pociťuje výkyvy trhu v technologickom aj mobilnom priemysle, ktoré sa jej pomerne výrazne dotýkajú. Dúfajme, že všetko dobre dopadne.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Apple vyzýva zamestnancov aby uzavreli krúžky s aktivitou.
Môže ťa zaujímať
- Reklama -