Len minulý týždeň bratislavská polícia informovala na svojej oficiálnej Facebook stránke o podvodoch, ktoré sú zamerané prevažne na seniorov. Muži zákona spomenuli konkrétne dva prípady, v ktorých boli seniorky okradnuté o tisíce eur. Oba spájal jeden a ten istý príbeh – ich dcéry mali mať dopravné nehody, pri ktorých sa zranili malé deti.

V prvom prípade na podvodníkov naletela 72-ročná seniorka z Ružinova. Tú kontaktovala neznáma žena, ktorá sa vydávala za doktorku práv. Od staršej pani pýtala mimosúdne vyrovnanie 80 000 €, v opačnom prípade malo hroziť jej dcére väzenie v rozmedzí od 3 do 10 rokov. Pani uviedla, že má iba 25 000 €, ktoré sú uložené v banke. Vybrala sa teda do pobočky, kde jej bolo umožnené vybrať „iba“ 5 000 €. Po peniaze si mal prísť otec zraneného dieťaťa, avšak napokon dostala pokyn, aby ich odložila do kríkov. Celkovo sa v taške nachádzalo až 9 000 €.

Ďalší podvod sa odohral v Petržalke, kde naň naletela tentokrát 89-ročná seniorka. Rovnako jej zavolala osoba so ženským hlasom, ktorá sa vydávala za doktorku, pričom nasledoval prakticky rovnaký scenár. Podvodníci od seniorky požadovali 9 000 €, ktoré mala vyhodiť v obálke cez balkón. Tá však s týmto postupom nesúhlasila a tak ich osobne odovzdala neznámemu mužovi.

Polícia začala oba prípady vyšetrovať, no medzitým sa žiaľ objavili ďalšie. Priebeh bol už, ale trochu iný. Na druhej strane telefonátu sa tentokrát objavil muž, ktorý sa vydával za príslušníka policajného zboru. Tentokrát 88-ročnú seniorku kontaktoval pomocou pevnej linky a do telefónu povedal, že syn seniorky mal dopravnú nehodu pri ktorej utrpel vážne zranenia malý chlapec, pričom synovi seniorky teraz hrozí niekoľko ročné väzenie.

Seniorke dal, ale možnosť zaplatiť kauciu vo výške 5 000 €, na základe ktorej mal byť jej syn prepustený na slobodu. Žena preto neváhala a sumu vložila do obálky, ktorú následne zahodila do smerného koša na križovatke ulíc Májková a Blumentálska. Pri tomto podvode sa však už podarilo zachytiť muža na kameru a video zverejnila polícia priamo na svojom Facebooku.

No a ak ste si mysleli, že týmto početné podvody skončili, tak ste na veľkom omyle. Prakticky rovnakým spôsobom, ako v predošlom prípade podvodník okradol 91-ročnú seniorku o 7 000 €. Aj v tomto prípade sa však polícii podarilo získať kamerový záznam.

Len v prípadoch, ktoré medializovala polícia sa podvodníci zmocnili cca 30 tisíc eur. V realite však číslo môže byť výrazne vyššie. Ak teda muža na videách poznáte, kontaktujte políciu.

Prečítajte si tiež  Apple chce zničiť ChatGPT so svojou umelou inteligenciu. Jej konkurenciou bude Microsoft, Google aj OpenAI

Ako na tento podvod nenaletieť? 

V tomto prípade platí, že prevencia je základ. Pokiaľ je to možné, seniorov by na takéto prípady mali upozorniť ich rodinní príslušníci, ktorým budú najviac dôverovať. Rovnako platí, že seniori o podobných prípadoch často ani netušia, pretože nemajú prístup na internet a sociálne siete.

  1. Telefonický hovor s neznámou osobu, ktorá hovorí o tom, že ich príbuzný mal dopravnú nehodu a snažia sa získať peniaze treba ihneď ukončiť. Polícia upozorňuje aj na prípady, kedy sa podvodníci vydávali priamo za rodinných príslušníkov poškodených. Vždy po prijatí takéhoto hovoru zavolajte svojej blízkej osobe, ktorej dôverujete a ktorá vám môže pomôcť.
  2. Pokiaľ od vás neznáma osoba požaduje peniaze, za žiadnych okolností ich nevyberajte z účtu a nikam nezanášajte. Obzvlášť to platí o prípadoch, kedy máte peniaze hodiť do kríkov, koša alebo odovzdať neznámej osobe len tak na ulici.
  3. Ak sa vás niekto pokúsi podviesť, ihneď kontaktujte Policajný zbor na čísle 158. Môžete tým pomôcť mužom zákona na dolapenie podvodníkov.

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJSvetApple
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.