Prednedávnom sme vás informovali o tom, že aj keď nebol vývoj iPhonu SE 4. generácie oficiálne potvrdený a dokonca sa hovorilo o zastavení projektu, ľady sa medičasom pohli tým správnym smerom. Zariadenie je podľa známeho analytika Ming-Chi Kua opäť vo vývoji, pričom na trh by sa malo dostať v prvej polovici roka 2024. Zákazníci sa môžu tešiť na výkonný procesor, nový dizajn a samozrejme výhodnú cenovku.

Dôvod, prečo Apple bude musieť predstaviť ďalší iPhone SE je ten, že aj keď jeho aktuálna tretia generácia zdieľa dizajn s iPhonom 8 (2017), stále je veľmi populárna. Podľa nedávno zverejnených štatistík ide dokonca o deviaty najpredávanejší smartfón na svete, čo by ste do neho vzhľadom na niektoré zastaralé technológie určite neboli povedali. Na druhej strane ide však stále o iPhone a aj keď sa ako nový predáva za 549 €, po roku jeho ceny klesli už na hranicu 449 €, čo si môžete overiť po kliknutí na tento odkaz. Zákazníkov to teda láka a Apple nemôže ich záujem prehliadať.

Nový iPhone SE 4. generácie by mal dizajnovo vychádzať z iPhonu 11, ktorý je dnes za cenu len 430 € obľúbenou voľbou Slovákov. Dostať by tak mal podobný dizajn no displej by už mohol byť vybavený technológiou OLED a nie LCD. Jeho uhlopriečka narastie na 6,1″ palca a vo vrchnej časti by sa malo nachádzať klasické Face ID. Pravdepodobne však pôjde o zredukovanú verziu notcha, ktorá prišla na trh v roku 2021 spolu s iPhonom 13.

iPhone 11 cena
Zdroj: Unsplash / Mikhail Tyrsyna / David Švihovec (úprava redakcie)

Samozrejmosťou pri tomto smartfóne bude použitie výkonného procesora. V jeho útrobách by sa mohol nachádzať čip A16 Bionic, ktorým budú v roku 2023 vybavené aj lacnejšie prevedenia iPhonu 15.

Tento článok vznikol aj vďaka internetovému obchodu Loopi.sk, kde nájdete kvalitné Apple príslušenstvo pre iPhone, Apple Watch, Mac, AirPods, AirTag a veľa ďalších. Na e-shope nájdete široký sortiment produktov v rôznych farbách a prevedeniach skladom, ktoré sú expedované do 24 hodín od zadania objednávky. Taktiež môžete zaplatiť veľmi jednoducho kartou ale aj cez Apple Pay, čo vám ponúkne vysokú bezpečnosť a tiež komfort.

Loopi Banner
REKLAMA

A17 Bionic bude potom exkluzivitou pre prémiový iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max. Je teda nízka pravdepodobnosť, že by ho Apple o pár mesiacov neskôr použilo vo svojom low-end modeli – no vylúčiť sa to samozrejme nedá.

Prečo bude iPhone SE 4. generácie pokusným králikom?

Koncept iPhone SE 4. generácie
Zdroj: Jon Prosser & Ian Zelbo 

Odpoveď je úplne jednoduchá. Výrobca doň chce poprvýkrát implementovať nový 5G modem, ktorý nebude pochádzať od spoločnosti Qualcomm. Ten dodáva tieto komponenty pre iPhone už od roku 2020. Naopak, Apple by tu malo použiť svoje vlastné riešenie, na ktorom pracuje od roku 2019 po tom, čo odkúpilo časť spoločnosti Intel.

Prečítajte si tiež  Reklamy ako nový štandard streamovacích platforiem. O ich zavedení uvažuje aj Apple

Vývoj 5G modemu však trvá príliš dlho a aj keď s ním už Apple finišuje, pri jeho zavádzaní do praxe musí byť veľmi opatrné. Aj preto si teda vyskúša, či všetko funguje tak ako má na lacnom iPhone SE 4. generácie, ktorého predaje budú nižšie v porovnaní s vlajkovými loďami. Pokiaľ bude pracovať tak podľa očakávaní, modem by mal dostať aj iPhone 16 / 16 Pro predstavený v septembri 2023.

Koncept iPhone SE 4. generácie
Zdroj: Jon Prosser & Ian Zelbo

Hlavné výhody použitia tejto technológie budú v tom, že by mala dosahovať lepší výkon a hlavne nižšiu spotrebu energie. 5G modem bude priamo spárovaný s procesorom Apple Sillicon, ktorý je tiež vyvíjaný spoločnosťou Apple.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -